Czy czujesz tę moc? Fizyka – reaktywacja!

Data ostatniej modyfikacji:
2016-03-19
Autor recenzji: 
Wioleta Dyjur
studentka matematyki na UWr
Autor: 

Richard Hammond – brytyjski dziennikarz, celebryta, prezenter telewizyjny, popularyzator nauki

Wydawca: 

Wydawnictwo G+J RBA
ul. Wynalazek 4, 02-677 Warszawa
tel. 22 607 02 56

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Czy czujesz tę moc? Fizyka – reaktywacja!

To interesująca pozycja popularnonaukowa dla uczniów zainteresowanych zastosowaniami teoretycznej fizyki w codziennym życiu. Można tam znaleźć np. wskazówki co zrobić, by szybciej jeździć na rowerze, celnie strzelać gole na meczach piłkarskich lub w jasny sposób wytłumaczyć znajomym, dlaczego leżenie na łóżku z nabitymi gwoździami nie rani ciała. W książce autor opisał i wytłumaczył także wiele innych fizycznych zjawisk, podał dziesiątki przykładów wykorzystania fizycznych teorii i zachęcił do samodzielnego wykonania rozmaitych eksperymentów.

Ponadto w książce przeczytamy zabawne anegdoty z życia Archimedesa, Newtona i innych znanych fizyków i matematyków. Najważniejsze osiągnięcia fizyki zostały przedstawione w kolejności chronologicznej, co stanowi przyczynek do uporządkowania wiedzy i zainteresowania się historia fizyki i wielkich odkryć. Śledząc  rozwój fizyki, dowiadujemy się, czym jest siła, poznajemy prawa dynamiki Newtona i wiele przykładów ich zastosowań oraz dowiadujemy się, jak ważny jest w naszym życiu opór, bez którego nie może istnieć wiele ruchów (co ciekawe w treściach zadań fizycznych często każe się opory ruchu pomijać, co bywa absurdalne). Dalej przeczytamy co nieco o strukturze materii i o dwoistej naturze światła.

Książkę warto polecić rodzicom, którzy chcą odświeżyć wiedzę o najważniejszych odkryciach fizycznych i zarazić swoje dzieci fascynacją naturą otaczającego nas świata i ciekawością, jak to wszystko działa i dlaczego działa. Przejrzą ją też zapewne z ciekawością gimnazjaliści, tym bardziej, że jest kolorowa i ciekawie ilustrowana.  

 

Powrót na górę strony