Moduł krawędziowy

Data ostatniej modyfikacji:
2018-03-3
Autor: 
Ewa Karolczak
grafik komputerowy WPM

Tym razem zachęcamy do budowania brył, bazując nie na ich ścianach, ale na krawędziach. Moduły nie przypominają za bardzo krawędzi wielościanu, bo nie mają kształtu odcinka, dlatego z gotowego modelu czasem trudno odgadnąć, jaką bryłę przedstawia, ale tym bardziej jest on efektowny.

Wykonanie pojedynczego modułu nie powinno sprawić żadnych problemów. Także łączenie elementów jest łatwe. Mając do dyspozycji odpowiednią liczbę modułów, można budować dowolnie skomplikowane bryły. W artykule pokażemy dokładnie, jak zbudować ośmiościan foremny. Zrobimy to dwoma sposobami różniącymi się jedynie sposobem łączenia modułów. Mogłoby się wydawać, że to niewielka różnica, jednak w efekcie otrzymamy istotnie różnie wyglądające modele.

 

Legenda

 

Sposób wykonania pojedynczego modułu 

 

Łączenie modułów

Aby połączyć dwa moduły, trzeba rozchylić skrzydełko jednego elementu i wsunąć w nie skrzydełko drugiego. Moduły można łączyć na dwa sposoby:

a) dłuższą krawędzią do wnętrza modelu

b)  dłuższą krawędzią na zewnątrz modelu

 

Ośmiościan I

Do zbudowania ośmiościanu potrzebnych jest 12 modułów, bo tyle ma on krawędzi. Najlepiej wykonać je z kwadratowych karteczek bloczka biurowego. Zbudowana bryła będzie nieduża (ok. 6 cm wysokości), ale zgrabna i stabilna. 

Model można dodatkowo uatrakcyjnić, zaginając fantazyjnie narożniki modułów.

 

Ośmiościan II

Mając kilka modeli typu II, można je połączyć w mozaike na planie kwadratu lub prostokąta. W tym celu w miejscu łączenia modeli należy użyć dwóch modułów nie zagiętych na pół (pominąć krok 19 schematu).

Kwadratowe warstwy można ułożyć w piramidę kwadratową (ilustrując kolejne wartości liczb piramidalnych, czyli ciągu sum liczb kwadratowych). Poniższa piramida składa się z trzech luźno nałożonych warstw (wierzchołki jednej warstwy wkładamy w zagłębienia drugiej).

 

Przykłady innych brył

Czworościan foremny (I i II)

Czworościan sposobem II można zbudować, jeśli wcześniej pozagina się wierzchołki modułów.

Sześcian (I i II)

Dwudziestościan foremny (I i II)

 

Prace z Konkursu Matematycznego Origami "Żuraw"

 

Anna Kalinowska Magdalena Karasińska
   
Beata Górecka-Pęder Dorota Kęszycka
   
 Michał Grzegorski Michał Grzegorski
   
Michał Kotowski Michał Kotowski

Powrót na górę strony