Wydział Fizyki i Astronomii UWr
Instytut Astronomiczny
strona domowa projektu
poniedziałek- piątek,
przez cały rok szkolny,
w godz. 9.00 - 15.00
Instytut Astronomiczny UWr
ul. Kopernika 11, 51-622 Wrocław (budynek D)
dojazd tramwajami 1, 2, 4 i 10
lub autobusami 145, 146 i E (przystanek przy ZOO)
Barbara Cader-Sroka
tel. 71 3729373 (poniedziałki i w czwartki w godz. 10:00 – 15:00)
planetarium@astro.uni.wroc.pl
120 zł od grupy
Od 2009 roku w Instytucie Astronomicznym UWr działa Pracownia Dydaktyki i Popularyzacji Astronomii, oferująca bogaty program zajęć dla uczniów wszystkich typów szkół, a nawet przedszkoli oraz dla osób dorosłych zainteresowanych astronomią. Składają się nań lekcje
pokazowe i największa atrakcja - seanse w planetarium. To wstyd, że tak duże miasto, jakim jest Wrocław, nie ma swojego planetarium z prawdziwego zdarzenia (jak Chorzów, Warszawa, Gdynia, Łódź, Olsztyn, Toruń i wiele mniejszych miast - patrz tutaj). Może kiedyś się to zmieni. Starają się o to od wielu lat wrocławscy miłośnicy astronomii. W roku 2004 władze miasta anonsowały nawet otworzenie w ciągu trzech lat planetarium w Parku Szczytnickim, w bezpośrednim sąsiedztwie IA UWr. Miało to być pierwsze planetarium w zachodniej Polsce, z kopułą o średnicy 20 m, mieszczące 200 widzów. Na planach się skończyło. Podobnie było w przypadku Centrum Nauki z siedzibą w dawnej wieży ciśnień Na Grobli, po którym ostatnio słuch zaginął i zostały tylko komputerowe wizualizacje obiektu. Na razie więc musi nam wystarczyć niewielkie planetarium cyfrowe zorganizowane siłami uniwersyteckich dydaktyków.
Pokazy planetaryjne
Projekcje nieba odbywają się za pomocą rzutnika komputerowego na półsferycznym ekranie o średnicy 5 m. Właściwie podobne można by urządzić w każdej szkole posiadającej komputer, rzutnik i odpowiednie oprogramowanie, np. Starry Night. Jednak licencyjna wersja programu dla szkół jest dość droga, a obraz ogląda się na ogół na ekranie płaskim. W Instytucie Astronomii zarówno kopuła ekranu jak i dostosowane do wyświetlania na niej obrazów oprogramowanie zostały przygotowane siłami tutejszych pracowników. Nic nie zastąpi też ich ciekawych i fachowych komentarzy. Dlatego prezentowane w planetarium seanse są istotnym uzupełnieniem szkolnych lekcji przyrody i astronomii.
Lekcje pokazowe
Stanowią istotne uzupełnienie wiedzy z astronomii przekazywanej w ramach realizacji szkolnych programów nauczania przyrody i fizyki. Są bogato ilustrowane prezentacjami multimedialnymi zawierającymi zdjęcia, filmy i animacje. Wiele ze zdjęć wykonali wrocławscy naukowcy, pracując w największych obserwatoriach astronomicznych świata. Są też obrazy zebrane przez sondy kosmiczne. Po lekcji można obejrzeć, jak wygląda i pracuje obserwatorium astronomiczne.
Zajęcia cieszą się dużą popularnością. Przeznaczone są dla grup zorganizowanych (jednorazowo do 25 osób) i wcześniej umówionych. Są odpłatne. Kserokopię dowodu wpłaty opiekun przekazuje wykładowcy przed zajęciami, a po nich otrzymuje rachunek. Tematy lekcji i pokazów wraz z krótkim omówieniem są dostępne na stronie organizatora.
Lekcje pokazowe
1. Życie gwiazd (LO, dorośli)
2. Słońce – najbliższa nam gwiazda (GIM, LO, dorośli)
3. W stronę Słońca i z powrotem (SP)
4. Budowa Układu Słonecznego (SP, GIM, LO, dorośli)
5. Budowa i ewolucja Wszechświata (LO, dorośli)
6. Ruch obrotowy i obiegowy Ziemi oraz ich następstwa (SP, GIM, LO, dorośli)
7. Ziemia i jej miejsce w Układzie Słonecznym (SP, GIM, LO, dorośli)
8. Cudowna podróż (SP kl. I-III)
Pokazy w planetarium
1. Spacer po nocnym niebie (SP, GIM, LO, dorośli)
2. Spójrzmy w niebo (przedszkola, SP kl. I-III)