Ścieżki matematyki

Data ostatniej modyfikacji:
2015-03-24
Autor recenzji: 
Monika Schmidt-Rauchut
nauczycielka w SP 99 Wrocław
Autor: 

Nigel Langdon, Charles Snape

Wydawca: 

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
al. Grunwaldzka 413, 80-309 Gdańsk
www.gwo.pl

Matematycznych ścieżek jest wiele i mogą prowadzić w różne miejsca, ale najważniejsze jest to, że wędrówka każdą z nich to niesamowita, pełna tajemnic i niespodzianek przygoda. Nigel Langdon i Charles Snape chcą być naszymi przewodnikami (a może szerpami?) podczas takiej właśnie podróży po bezkresnej krainie matematyki. Nie proponują jednak wyprawy w głębokie lasy i wysokie góry, raczej spacer po równinach urozmaiconych niewielkimi pagórkami. Autorzy chcą bowiem, byśmy zachęceni pięknymi widokami, samodzielnie wybrali się na te trudniejsze trasy.

Często szukamy książek, które można by podsunąć uczniom szkoły podstawowej, wykazującym zainteresowania i talenty matematyczne. Książek, które pokażą im ciekawe i zagadkowe oblicza matematyki (materiał szkolny raczej się do tego nie nadaje, choćby dlatego, że pozostały w nim już niemal same rachunki, a to z matematyką nie ma wiele wspólnego), ale nie przestraszą trudnymi pojęciami, enigmatycznymi wzorami, długimi obliczeniami i niezrozumiałym językiem. W Ścieżkach jest to, co w matematyce powinno zainteresować każdego, podane tak, że zachęci do lektury i samodzielnych badań i młodszych, i starszych entuzjastów matematyki. Książkę można też wykorzystać jako dodatkowy materiał podczas lekcji.

Artykuły są krótkie, ciekawie napisane, bogato ilustrowane i opisują wiele eksperymentów, które można przeprowadzić samodzielnie. Dotyczą problemów, które otaczają nas na codzień. W rozdziale Kalkulatory, znajdujemy informacje o najstarszych maszynach liczących, poznajemy tricki umożliwiające obliczanie na kalkulatorze wyników, które nie mieszczą się na wyświetlaczu, przeprowadzamy doświadczenia numeryczne pozwalające odkryć nowe matematyczne prawa. Z rozdziałów Spirale, Króliki i liczby oraz Liczby i rośliny dowiadujemy się o niezwykłych związkach matematyki z przyrodą, m. in. co mają wspólnego ciągi cykliczne z drogą mleczną czy ananasem i jak płodność królików opisują liczby Fibonacciego. Kolejny rozdział mówi o związkach tych liczb z najsłynniejszą w matematyce liczbą złotą, z pomocą której Grecy zbudowali Partenon, można też samodzielnie dokonać kilku złotych konstrukcji. Są też rozdziały poświęcone liczbom pierwszym, tabliczce mnożenia, ułamkom, symetrii, magicznym kwadratom siatkom wielokątów i łamigłówkom takim jak wieże z Hanoi, tangram czy piętnastka.

Można powiedzieć, że wymienione tematy to (oklepane?) evergreeny matematycznej popularyzacji, jednak rzadko można znaleźć źródło, z którego uczeń może przeczytać o tym wszystkim samodzielnie. Każdy rozdział zawiera wiele zadań, pytań, zagadek, eksperymentów, nad którymi można spokojnie pogłówkować, a w razie potrzeby zajrzeć do zamieszczonych na końcu książki wskazówek.

 

Opinie zasłyszane: 

Dociekania matematyczne przypominają często pracę detektywa. Czy jesteś ciekaw, na czym to polega? Chciałbyś przeprowadzić własne matematyczne śledztwo? W tej książce znajdziesz odpowiednie sugestie i wskazówki. Więc jeśli masz w sobie żyłkę badacza, a umysł otwarty i dociekliwy, otwórz tę książkę w dowolnym miejscu i rozpocznij zabawę w matematycznego detektywa.

Adam Mysior (z przedmowy)

Powrót na górę strony