grudzień 2008

Data ostatniej modyfikacji:
2009-05-31

Zad. 1. Oto kilka niemieckich rzeczowników, w których podkreślono wszystkie długie samogłoski: Bitte, Polen, Post, Kopf, Mal, Balke, Hof, Plan, Stadt, Zett. Według jakiej reguły ustala się długość niemieckich samogłosek? (Ma ona sporo wyjątków, ale nie ma ich wśród podanych wyrazów).

Zad. 2. Harcerze z zastępu "Sokoły" przekazują sobie informacje kodami. Zastępowi "Jastrzębie" udało się odkodować kilka wiadomości: BAR znaczy "zbiórka jutro o 17", AAS - "zbiórka dziś o 18", BBK - "wyjazd jutro o 10", DM - "spotkanie o 13". Co mogą oznaczać wiadomości AAT, CDŁ, BP?

Zad. 3. Podaj polskie nazwy liczb, które są jednowyrazowe i mają najwięcej sylab.

 

Wyniki: 

Maksymalną możliwą ocenę (3 pkt.) za zadania grudniowe uzyskały jedynie: Michalina Sieradzka z G 49 we Wrocławiu, Marta Makara z III LO w Bielsku-Białej oraz Krystyna Lisiowska - redaktor techniczny z Warszawy (0,5 pktu ekstra za ludolfinę!).

Po 2,5 pkt. przyznaliśmy Małgorzacie Wnętrzak z I LO w Kluczborku, Wojciechowi Tomiczkowi - studentowi z Bielska-Białej i Barbarza Jankowiak - nauczycielce ze Śremu.

Po trzech miesiącach w Lidze Lingwistycznej prowadzą (z 8,5 pkt. na 9 możliwych) - Michalina Sieradzka z G 49 we Wrocławiu, Wojciech Tomiczek - student z Bielska-Białej i Krystyna Lisiowska - redaktor techniczny z Warszawy.

Gratulujemy!

 

Odpowiedzi: 

Zad. 1. Długie są te samogłoski sylaby rdzennej (w podanych słowach, jak w większości słów niemieckich, były to sylaby pierwsze), po których następuje pojedyncza spółgłoska. Samogłoski drugich sylab w prostych słowach niemieckich (jak podane w zadaniu) są normalnie krótkie.

Zad. 2. Porównując BAR z AAS i BBK, dochodzimy do wniosku, że w kodach trzyliterowych pierwsza litera odpowiada za datę, druga za planowaną akcję, a trzecia - jej czas. Z kolei kod DM pokazuje, że przy dwóch literach nie podaje się daty. Jeśli chodzi o godziny, to, jak widać, R=17, S=18, K=10, M=13, więc oznaczane są kolejnymi literami 24-literowego alfabetu polskiego. (Użycie polskich liter wynika z wystąpienia kodu CDŁ). Analogicznie C oznacza zapewne pojutrze. Ostatecznie: AAT = zbiórka dziś o 19, CDŁ = spotkanie pojutrze o 12, BP = wyjazd o 16.

Zad. 3. Najdłuższe oryginalnie polskie nawy liczb są czterosylabowe i takich liczebników jest 7: 11, 17, 18, 19, 70, 80, 90. Można by rozpatrywać również nazwy wielkich liczb (jak np. wigintylion, kwinkwaseptuagintylion), ale nie są one raczej używane ani nawet powszechnie akceptowane. Wszystkie nazwy poniżej standardowego w numeracji decyliona lub decyliarda są krótsze, ściślej: wszystkie o regularnych nazwach, bo jest też np. ludolfina, na co zwróciła uwagę p. Krystyna Lisiowska. (Dziękujemy!)

 

Liczba sylab

Wigintylion a 4 sylaby !!!

Powrót na górę strony