Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Data ostatniej modyfikacji:
2015-06-30
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Adres: 

ul. Wysockiego 29, 58-304 Wałbrzych

Czynne: 

codziennie od 10 do 18 (wejścia z przewodnikiem o pełnych godzinach, ostatnie o 16)

 

Ceny biletów: 

15-20 zł

centrum Nauki i Sztuki "Stara Kopalnia" w Wałbrzychu to kompleks, w którego skład wchodzi Muzeum Przemysłu i Techniki. Działa na terenie XIX-wiecznej, zlikwidowanej już kopalni węgla kamiennego "Julia" (ostatnie wydobycie miało tu miejsce w 1996 roku). W 11 budynkach, których rewitalizację zakończono w 2014 roku, prezentowana jest historia i tradycje górnicze Ziemi Wałbrzyskiej. W muzeum są m. in. stroje galowe i sprzęt ochronny, maszyny i urządzenia górnicze, sztolnia, markownia i łaźnia. Najstarsze eksponaty pochodzą z 1739 roku. W muzeum można poznać tajemnice geologii, przebieg procesów technologicznych, obejrzeć oryginalne konstrukcje maszyn, co pozwala prześledzić dwa stulecia przemysłowego rozwoju Śląska.

Jedna z wystaw gromadzi przyrządy do wykrywania zagrożeń naturalnych w kopalni, kontroli przewietrzenia wyrobisk i aparatów ratownictwa górniczego. W budynku maszyny wyciągowej (popularny szyb górniczy) są nadal czynne maszyny elektryczne z 1911 roku. Na placu kopalnianym znajdują się m.in. lokomotywy i wozy do transportu urobku. W markowni przedstawiono sposób ewidencjonowania górników oraz ich stroje galowe i sprzęt ochrony osobistej. Sztolnia wyposażona jest w oryginalne maszyny do urabiania węgla, a łaźnia z 1915 roku posiada autentyczne stanowiska łańcuszkowe do przechowywania ubrań i odzieży roboczej.

 

Wizytę w kopalni rozpoczyna wjazd na wieże widokową, z której roztacza się wspaniały widok na teren odnowionej kopalni i pozostałych po niej nieużytków, a także na okoliczne góry - Chełmiec i stację narciarską w Mirosławcu. Poza tym w kompleksie znajduje sie galeria sztuki ceramicznej prowadząca także warsztaty garncarskie, młodzieżowe centrum kultury i hotel. W 2015 "Stara Kopalnia" została laureatem prestiżowego konkursu "Zabytek Zadbany". Została też wpisana na listę obiektów Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ang. European Route of Industrial Heritage, ERIH) – sieci łączącej ponad tysiąc europejskich obiektów w 23 krajach (w Polsce jest ich jeszcze 6: Exploseum w Bydgoszczy, Manufaktura w Łodzi, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, Kopalnia Guido w Zabrzu i Muzeum Browaru w Żywcu).

Powyższe zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Starej Kopalni

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wycieczki nagrodowej XXVI edycji konkursu "Matematyka bez granic" w kwietniu 2015.

 

 

Powrót na górę strony