Historia matematyki


Redaktor działu:
Małgorzata Mikołajczyk (mikolaj(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr
Data ostatniej modyfikacji:
2012-01-26

Tu zamieszczamy linki do portali i stron poświęconych historii matematyki i słynnym matematykom.
Zgłoś swoją ulubioną stronę!

 

Matematyka

The Mac Tutor History of Mathematics
Obszerne archiwum pozwalające wyszukać na wiele sposobów słynne pojęcia matematyczne i biografie ich twórców. Zawiera opisy rozwoju matematyki w różnych krajach i kulturach.

Animacje pojęć matematycznych
Projekt międzynarodowy prezentujący największe komputerowe animacje ilustrujące słynne pojęcia matematyczne.

 

Matematycy

Leksykon matematyków polskich
Opracowany przez PTM. Zawiera kalendarium, dane genealogii matematycznej, zdjęcie, biografię, dorobek naukowy i spis publikacji.

The Mac Tutor History of Mathematics
Obszerne archiwum pozwalające wyszukać na wiele sposobów biografie matematyków i słynne pojęcia matematyczne. Zawiera opisy rozwoju matematyki w różnych krajach i kulturach.

Biografie matematyków
Indeksy nazwisk i dat, portrety, karykatury, biografie. Matematycy na znaczkach i monetach. Ciekawostki z historii matematyki. Stronę założył student matematyki, pasjonat historii i geometrii - Paweł Pietroń.

Matematycy XVII i XVIII wieku
Biogramy najwybitniejszych matematyków XVII i XVIII wieku opracowane na podstawie książki W. W. Rouse'a Ball'a "A Short Account of the History of Mathematics".

Oberwolfach Photo Collection
Kolekcja zdjęć matematyków. Wśród nich m.in. profesorowie Marczewski, Hartman i Knaster.

Pomniki matematyków
Matematycy na pomnikach, portretach, monetach, banknotach, znaczkach, statuetki, popiersia, tablice pamiątkowe, nagrobki - archiwum fotograficzne Wolfganga Volka.

 

Dzieła

Euklides po polsku
Tłumaczenie na język polski wszystkich ksiąg Elementów Euklidesa pod patronatem oddziału krakowskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.

University of Oklahoma
Strona poświęcona historii nauki. Wśród ponad 100 zdigitalizowanych książek jest m.in. dzieło Pacioli "De divina proportione" z rysunkami wielościanów autorstwa Leonarda da Vinci. Są też prace Keplera, Kopernika i Galileusza.

Animacje pojęć matematycznych
Projekt międzynarodowy prezentujący największe działa nauki (m.in. Keplera, Fermata, Gaussa) w wersji on-line uzupełnione o komputerowe animacje ilustrujące omawiane w nich zagadnienia.

Palimpsest Archimedesa
Manuskrypt w wersji on-line zawierający siedem traktatów Archimedesa z unikatowymi rysunkami. Strona dokumentuje proces jego badania i konserwacji w Walters Art Museum w Baltimore.

 

Przyrządy

Zbiory uniwersytetów niemieckich
Zestawienie kolekcji przyrządów z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych i matematycznych przechowywanych i udostępnianych na niemieckich uczelniach.

 

Powrót na górę strony