50 łamigłówek wspomagających myślenie

Data ostatniej modyfikacji:
2016-03-19
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Seria: 
Myślę, więc jestem
Autor: 

Charles Philips - autor i współautor kilkudziesięciu książek z łamigłówkami, badacz inteligencji, świadomości i postrzegania, kolekcjoner gier

Wydawca: 

Wydawnictwo Helion
ul. Kościuszki 1c, 44-100 Gliwice
tel. 32 230 98 63
e-mail: sensus@sensus.pl
http://sensus.pl

 

Seria "Myślę, więc jestem" składa się z trzech niewielkich książeczek o wielkich możliwościach pobudzania oraz rozwijania niekonwencjonalnego, twórczego i logicznego myślenia. Można polecić je każdemu niezależnie od wieku, kto chce dostarczyć swojemu umysłowi bodźców do podjęcia intelektualnej aktywności, kto chce zerwać z rutyną myślenia i działania, rozwinąć fantazję, podnieść kreatywność, uwolnić twórczy potencjał i wykorzystać te atuty w pracy, nauce oraz codziennym życiu.

Jak rozwijać myślenie twórcze? Pracując z przyjemnością, wyzwalając pozytywne emocje, pracując w grupie, łamiąc zasady, odrywając się od schematów, poszukując zmian, wykorzystując intuicję ale wystrzegając się przy tym fałszywych przesłanek. Trzeba sprawić, by wysiłek intelektualny stał się rozrywką, bo śmiech to katalizator twórczego myślenia. Nie można bać się całkowitej zmiany punktu widzenia. Takie zmiany stymulują myślenie, a obawa przed popełnianiem błędu tylko blokuje kreatywność.

Okazuje się, że umiejętność twórczego podchodzenia do problemów można wytrenować. Pomogą w tym ćwiczenia zawarte w każdej z poniższych książek. Kładą one nacisk na różne aspekty myślenia. Zagadki zostały pogrupowane ze względu na rosnący stopień trudności. Przy każdej podano limit czasu na rozwiązanie, można więc łatwo obserwować czynione postępy. Wszystkie zawierają wskazówki i odpowiedzi.

 

    

50 łamigłówek wspomagających twórcze myślenie (50 Puzzles for Creative Thinking)
Podobnie jak systematyczny wysiłek fizyczny podnosi naszą kondycję, tak wysiłek umysłowy rozwija aktywność intelektualną (i twórcze myślenie nie stanowi tu wyjątku). Ta mała książeczka zawiera proste ćwiczenia usprawniające kondycję umysłową. Są wśród nich zagadki liczbowe, diagramowe, rozwijające spostrzegawczość i wyobraźnię przestrzenną.

50 łamigłówek wspomagających logiczne myślenie (50 Puzzles for Logical Thinking)
Myślenie logiczne pozwala dokonywać dobrych wyborów, odróżniać argumenty trafne od chybionych oraz wprowadzić do swojego życia więcej koncentracji, ładu i spokoju. Książka dostarcza wiedzy na temat podstawowych zasad analizy logicznej, co po pewnym treningu pozwala sprawniej rozumować, a pobudzając umysł do stałej aktywności intelektualnej, pomaga go odmłodzić.  Wśród proponowanych łamigłówek są głównie rozmaite zadania diagramowe, które mogą stanowić emocjonujące wyzwanie nawet dla zaawansowanych fanów logiki. Książka polecana wszystkim, którzy chcą ćwiczyć umysł, pomnażać jego potencjał i poprawiać zdolność kojarzenia faktów.

50 łamigłówek wspomagających myślenie lateralne (50 Puzzles for Lateral Thinking)
Myślenie lateralne to jedna z najbardziej niedocenianych, a jednocześnie niezwykle cennych umiejętności, które przez zmianę sposobu postrzegania świata pozwalają znajdować nieoczekiwane możliwości rozwiązywania problemów w pozornie patowych sytuacjach, wpadać na niezwykłe pomysły i zaskakiwać niekonwencjonalnym podejściem do wielu codziennych spraw. Książka zawiera różnorodne zadania rozwijające umiejętność zmiany perspektywy postrzegania problemu, łamania stereotypów i narzuconych zasad. Są wśród nich problemy geometryczne i logiczne, które z pewnością dostarczą wiele rozrywki i satysfakcji nawet bardzo wymagającym szarym komórkom. Książka polecana wszystkim, którzy pragną odrzucić utarte sposoby myślenia i odnaleźć niestandardową perspektywę problemów także tych z codziennego życia.

 

Powrót na górę strony