Błyskawiczny kurs liczenia w pamięci

Data ostatniej modyfikacji:
2015-03-16
Autor recenzji: 
Monika Schmidt-Rauchut
nauczycielka w SP 99 Wrocław
Autor: 

Maria Dzieszko, Marian Dzieszko - nauczyciele matematyki, absolwenci Wydziału Matematyki i Fizyki UAM w Poznaniu

Wydawca: 

Wydawnictwo PUBLICAT
61-003 Poznań, ul. Chlebowa 24 
www.publicat.pl

 

Czy potrafisz obliczyć w pamięci pierwiastek z 5929? A może nie sprawia ci żadnego problemu policzenie ilorazu liczb 189 i 2,25? Jeśli tak, to ta książka nie jest ci potrzebna. Jeśli jednak należysz do większości ludzkiej populacji, która przy takich działaniach wyciąga kalkulator lub co najmniej kartkę i ołówek, zachęcam do popracowania z tą książką. Efekty nie będą może błyskawiczne, ale z pewnością poprawisz swoją sprawność rachunkową. Książka może posłużyć jako przewodnik do samodzielnej nauki lub jako pomoc dla nauczyciela, który może wykorzystać zawarte w niej ćwiczenia bardziej lub mniej systematycznie na lekcjach matematyki lub na kółku.

Kurs podzielony jest na 28 lekcji, podczas których ćwiczone są: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie liczb naturalnych, ułamków zwykłych i dziesiętnych, obliczenia procentowe, obliczanie pierwiastków oraz szacowanie. Każde zajęcia rozpoczyna krótkie wprowadzenie rozmaitych sposobów sprytnego wykonywania obliczeń w pamięci. Sprytnego - to znaczy wykorzystującego prawa działań i własności liczb. Potem jest kilkanaście łatwych przykładów do samodzielnego wykonania. Można łatwo sprawdzić błędy, gdyż na końcu książki zamieszczono odpowiedzi. Kolejnym krokiem są trudniejsze przykłady i zadania, które pokazują, w jakich sytuacjach praktycznych możemy wykorzystać opisane sztuczki rachunkowe. Dla zaawansowanych są ćwiczenia z limitem czasu, w którym należy się zmieścić.

Chociaż zadań i przykładów w książce jest bardzo dużo, kurs można standardowo "przerobić" w cztery tygodnie. Potem już można brylować w towarzystwie błyskawicznym wykonywaniem w pamięci takich obliczeń jak np: 12,32 – 2,32 lub 143 : 1,625. Dodatkowymi atutami książki są: przejrzysta grafika, niewielka objętość i bardzo niska cena – około 6 zł.

 

Zastosowanie w szkole: 

Książka może być wykorzystana do wyrywkowego (przy zadanym temacie) lub systematycznego ćwiczenia i rozwijania biegłości w rachunkach pamięciowych. Jest pomocna w samodzielnym przygotowaniu ucznia lub do pracy zespołowej na kółku matematycznym przed Mistrzostwami w Szybkim Liczeniu.

 

Powrót na górę strony