Jak to rozwiązać?

Data ostatniej modyfikacji:
2016-03-19
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 

George Polya - z pochodzenia zasymilowany węgierski Żyd, z wyboru obywatel Szwajcarii, większą część życia spędził w USA, znany matematyk i entuzjasta metod heurystycznych w nauczaniu

Wydawca: 

Wydawnictwo Naukowe PWN
ul. Postępu 18, 02-676 Warszawa
tel. 22 69 54 321 fax: 22 69 54 288
http://www.pwn.pl

 

Biblia każdego nauczyciela matematyki, a także niebanalna pomoc naukowa dla samodzielnie myślącego ucznia. Książka napisana przez znanego matematyka przed 65 laty, wydana w 17 językach świata i nadal wielokrotnie wznawiana. Dotyczy twórczego podejścia do rozwiązywania zadań i sposobu nauczania skutecznej strategii postępowania z matematycznymi problemami.

Podczas lektury tej książki na licznych przykładach można przekonać się, że przy właściwym podejściu prawie każde zadanie staje się łatwe. Autor w sposób prosty, naturalny i zrozumiały dzieli się z czytelnikiem swoim doświadczeniem z długiego i wypełnionego rozwiązywaniem zadań życia.

Na początku autor wyjaśnia, jaka jest rola nauczyciela w procesie nauczania matematyki i w jaki sposób nauczyciel powinien ją realizować (z tej książki pochodzi m.in. 10 przykazań nauczyciela matematyki). Ilustruje to wieloma przykładami sytuacji zadaniowych i postaw uczniów, wskazując główne zasady prowadzenie pogadanki heurystycznej. Nie bez powodu najważniejsza część książki nosi tytuł "Krótki słownik heurystyczny". Nie przypomina jednak słownika, a raczej vademecum. Na końcu książki zamieszczono dodatkowe zadania wraz ze wskazówkami i rozwiązaniami. 

 

Powrót na górę strony