Korespondencyjny Kurs z Matematyki

Data ostatniej modyfikacji:
2021-12-22
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 

Tadeusz Inglot - matematyk, profesor Politechniki Wrocławskiej, w latach 1999-2004 kierownik Korespondencyjnego Kursu z Matematyki
Liliana Janicka - kierownik Kursu w latach 2006-2016
Paweł Sztonyk - kierownik Kursu w latach 2016- obecnie

Wydawca: 

Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej
Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław

 

Zadania z Korespondencyjnego Kursu Przygotowawczego z Matematyki wysyłali na Politechnikę Wrocławską jeszcze rodzice dzisiejszych maturzystów. Inicjatywę stworzenia takiego kursu podjęły w 1972 roku Politechniki Warszawska i Wrocławska. Od 1999 roku przedsięwzięcie kontynuowała samodzielnie uczelnia wrocławska. Tematy prac kontrolnych zebrane w książce pochodzą z tego właśnie Kursu z lat 1999-2004. W roku 2019 Kurs rozpoczął jubileuszową 50 edycję.

Jest to zbiór zadań dla osób przygotowujących się do egzaminu dojrzałości i studiowania na kierunkach, gdzie wykładana jest matematyka oraz ich nauczycieli. Zawiera zadania ze wszystkich działów matematyki elementarnej, o zróżnicowanym stopniu trudności. Tematy zadań dobierane są w taki sposób, aby zwrócić uwagę na pewne działy i zagadnienia szczególnie potrzebne podczas studiowania matematyki wyższej.

Zadania w zbiorze zamieszczone są w zestawach miesięcznych (po 8 zadań w zestawie), a te pogrupowane według lat (po 7 zestawów w roku), co pozwala na przekrojowe powtórzenie materiału. Jednak jeśli ktoś chce gruntownie powtórzyć zagadnienia z danego działu matematyki, znajdzie w książce bardzo przydatny indeks tematyczny. Wszystkie zadania opatrzono odpowiedziami i wskazówkami, a do niektórych podano szczegółowe rozwiązania. Ilustrują one podstawowe metody i narzędzia przydatne w rozwiązywaniu zadań maturalnych. W obrębie każdego zestawu zadania ułożone są według stopnia trudności z tym, że począwszy od edycji 2001/02 pierwsza połowa zestawu przeznaczona jest dla poziomu podstawowego matury, a druga dla rozszerzonego.

Książkę można bezpłatnie pobrać w formacie pdf ze strony Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Nakładem PWr w latach 2014, 2015 i 2021 wydano trzy kolejne zbiory z tematami z lat 2004-2009, 2009-2014 i 2014-2019 pod redakcją Liliany Janickiej i Pawła Sztonyka (kolejnych kierowników Kursu).

 

Tematy wszystkich prac kontrolnych od 1999 roku począwszy znajdują się też na stronie domowej Kursu.

 

Komentarz

Bardzo dobra pozycja. Życzę powstania i wydania kolejnych tomów. Takich pozycji nie ma za wiele. Kupiłem sobie i polecam skutecznie swoim podopiecznym, tzn. tym chcącym pracować na "wyższych obrotach" i pokonywać kolejne progi "nowego" (połączone z twórczą pasją i radością osiągania celu!).

Powrót na górę strony