Náboj

Data ostatniej modyfikacji:
2015-12-30
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWrr
Autor: 

międzynarodowy komitet zadaniowy konkursu

 

Wydawca: 

Wydawnictwa Szkolne Omega
ul. Wielicka 44c, 30-552 Kraków
tel. 12 4256256
e-mail: biuro@ws-omega.com.pl
www.ws-omega.com.pl

 

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Náboj to międzynarodowe drużynowe zawody matematyczne dla gimnazjalistów i licealistów (po jednej drużynie reprezentującej szkołę w każdej z dwóch kategorii wiekowych). Ta stosunkowo nowa inicjatywa powstała w 1998 roku na Słowacji, a w 2015 roku objęła 6 krajów środkowej Europy (Austrię, Czechy, Niemcy, Polskę, Słowację i Węgry). Polska przystąpiła wówczas do konkursu po raz pierwszy. Ma on bardzo ciekawą formułę i niebanalne zadania. Więcej o samym konkursie przeczytasz na Portalu tutaj.

Po każdej edycji we wszystkich językach państw uczestniczących w konkursie wydawany jest zbiór zadań z rozwiązaniami. Zadania opracowywane są przez międzynarodowy komitet składający się z przedstawicieli wszystkich ośrodków, które w danym roku przystępują do organizacji konkursu. Propozycje zadań zgłaszane są w języku angielskim, a po ustaleniu ostatecznego zestawu zadania są tłumaczone na języki narodowe uczestniczących krajów. Konkurs jest masowy, zadania są dostosowane do programu nauczania każdego kraju na poziomie mniej więcej gimnazjalnym, często są to matematyczne lub
logiczne łamigłówki nie wymagające specjalistycznej wiedzy. Zadania mają rosnący stopień trudności. Pierwszych 10 zadań przeznaczonych jest tylko dla kategorii Junior (GM i I klasa LO)), kolejne zadania (około 40) są już wspólne dla obu kategorii.

Zbiór z roku 2015 zawiera 55 zadań z rozwiązaniami. Ten sam zestaw (z krótkimi odpowiedziami udzielanymi w konkursie oraz pełnymi rozwiązaniami) można też znaleźć na stronie internetowej konkursu pod adresem www.math.naboj.org . Ze względu na nietypowy, międzynarodowy charakter, dużą różnorodność zadań oraz zmienny stopień ich trudności, jest to pozycja niezbędna w biblioteczce każdego ucznia startującego w konkursach matematycznych.

 

Powrót na górę strony