Prawdopodobieństwo wokół nas

Data ostatniej modyfikacji:
2016-03-19
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 

Adam Płocki - profesor w Instytucie Matematyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie, autor serii książek popularyzujących probabilistykę wśród dzieci W Przypadkowie

Wydawca: 

Wydawnictwo "Dla szkoły"
ul. Cieszyńska 365, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 816 63 08, kom. 603 070 354
e-mail: wydawnictwo@dlaszkoly.pl
http://www.dlaszkoly.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Książka wyszła w serii "Matematyka dla ciekawych", na którą składają się monograficzne zbiory zadań adresowane do licealistów i poświęcone pojęciom z programu nauczania w poszerzonym ujęciu. Poszczególne tomy dotyczą pojęcia funkcji, ciągłości, pochodnej i rachunku prawdopodobieństwa. Zawierają kompendium wiedzy na dany temat, rozwiązane przykłady oraz wskazówki i odpowiedzi do wszystkich zadań. W przypadku trudniejszych problemów zamieszczono pełne rozwiązania często kilkoma metodami. Książki te polecane są uczniom zainteresowanym matematyką do samodzielnego studiowania.

Opisywany zbiór zadań z rachunku podobieństwa pokazuje, w jakich sytuacjach z codziennego życia rachunek ten może być przydatny. Każdy rozdział zawiera kompendium wiedzy potrzebnej do rozwiązania zawartych w nim problemów. Niestandardowe zadania sformułowane w języku naturalnym. Niektóre z nich trzeba dopiero przełożyć na język matematyki. Poza tym zadania są bardzo różnorodne, ciekawe, praktyczne, zawierają też wiele ciekawostek i zaskakujących paradoksów. Metody rozwiązania odwołują się do różnych działów szkolnej matematyki, są błyskotliwe i na ogół zawierają niewiele rachunków.

Chociaż książka jest czarno-biała, jest bogato ilustrowana, co pozwala łatwiej zrozumieć opisywane treści. Doczekała się wydania rosyjskiego, czeskiego i słowackiego.

 

Powrót na górę strony