Zadania konkursowe dla uczniów SP i GM

Data ostatniej modyfikacji:
2015-09-1
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 

Henryk Pawłowski, Wojciech Tomalczyk - absolwenci matematyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, nauczyciele IV LO w Toriuniu
Zdzisław Głowacki - redaktor wydawnictwa TUTOR

Wydawca: 

Oficyna Wydawnicza TUTOR
ul. Warszawska 14/2, 87-100 Toruń
tel. 56  65 999 55, e-mail: tutor@tutor.torun.pl
http://www.tutor.edu.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Jest to seria trzech książek napisanych w podobnym stylu i wydanych w podobnej szacie graficznej, adresowanych do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy stawiają pierwsze kroki w konkursach matematycznych. Znaczną część każdej z książek zajmują ciekawe zadania łamigłówkowe, zapałczane, diagramowe i rebusowe, ale są też problemy z zakresu arytmetyki, geometrii oraz równań i nierówności. Do wszystkich zadań zamieszczono rozwiązania, a na końcu każdej z książek także kompendium wiedzy lub ciekawostki o matematyce i jej twórcach.

 

Odlotowa matematyka. Zadania dla najmłodszych olimpijczyków, uczniów SP i GM
Henryk Pawłowski, Wojciech Tomalczyk, Zdzisław Głowacki

Pierwsza część książki zawiera 20 zestawów zadań z rozwiązaniami. Wśród tych zadań są łamigłówki geometryczne, logiczne, zapałczane, algebrafy, figury magiczne itd. Na końcu książki zamieszczono dodatkowo prawie 30 łamigłówek z zapałkami oraz 100 zadań do samodzielnego rozwiązania. W drugiej części znajduje się 30 opowiastek Mądralińskiej, zawierających ciekawostki na temat pojęć matematycznych (m. in. liczb trójkątnych, kwadratury koła, teorii grafów, liczby złotej i paradoksów) oraz znanych matematyków (m.in. Talesa, Pitagorasa, Ptolemeusza, Euklidesa, Archimedesa, Galoisa, Abela, Gaussa, Kowalewskiej, Eulera, Leibniza, Hoene-Wrońskiego, Banacha i Wilesa).

 

Na olimpijskim szlaku. Zadania dla kółek matematycznych w SP i GM
Henryk Pawłowski

Pierwsza część książki składa się z 5 rozdziałów po kilkadziesiąt zadań w każdym. Są wśród nich łamigłówki zapałczane, zadania diagramowe i rebusowe oraz problemy z geometrii, potęgowania, wzorów skróconego mnożenia, równań i nierówności. Do wszystkich zadań podano rozwiązania. Druga część zawiera małe wademekum początkującego olimpijczyka, a w nim podstawowe wiadomości z arytmetyki (podzielność, symbol Newtona, trójkąt Pascala), algebry (tożsamości i nierówności, wartość bezwzględna, cecha i mantysa liczby) oraz geometrii (trójkąty, proste i okręgi, kąty i czworokąty w kole, trapezy, n-kąty, twierdzenie Talesa, geometryczne dowody nierówności między średnimi oraz bryły platońskie). Na końcu zamieszczono propozycje 40 tematów zajęć na kółka matematyczne i listę książek, po które warto sięgnąć.

 

Olimpiady i konkursy matematyczne. Zadania dla uczniów SP i GM
Henryk Pawłowski

Pierwsza część książki składa się z 8 rozdziałów po kilkadziesiąt zadań w każdym. Są wśród nich dowcipne łamigłówki, rebusy i zadania diagramowe, a także zadania arytmetyczne, geometryczne i nierówności algebraiczne. Do wszystkich zadań podano rozwiązania. Druga część zawiera małe wademekum początkującego olimpijczyka, a w nim podstawowe wiadomości z arytmetyki (podzielność, symbol Newtona, trójkąt Pascala), algebry (tożsamości i nierówności, wartość bezwzględna, cecha i mantysa liczby) oraz geometrii (trójkąty, proste i okręgi, kąty i czworokąty w kole, trapezy, n-kąty, twierdzenie Talesa, geometryczne dowody nierówności między średnimi oraz bryły platońskie). Na końcu zamieszczono też listę książek, po które warto sięgnąć.

 

Powrót na górę strony