Zadania z olimpiad matematycznych z całego świata

Data ostatniej modyfikacji:
2015-09-1
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 

Henryk Pawłowski - absolwent matematyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, nauczyciel IV LO w Toruniu, autor wielu zbiorów zadań, wychowawca matematycznych olimpijczyków

Wydawca: 

Oficyna Wydawnicza TUTOR
ul. Warszawska 14/2, 87-100 Toruń
tel. 56  65 999 55, e-mail: tutor@tutor.torun.pl
http://www.tutor.edu.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Jest to seria trzech książek, w których zebrano zadania z olimpiad narodowych z różnych krajów świata, z zawodów międzynarodowych oraz z międzynarodowych olimpiad matematycznych. Wszystkie zadania podzielono według działów matematyki (teoria liczb, algebra, funkcje, geometria syntetyczna, trygonometria, stereometria) i opatrzono starannymi rozwiązaniami. To pozycja niezbędna w biblioteczce każdego olimpijczyka i nauczyciela matematyki w szkole ponadgimnazjalnej.

 

Teoria liczb, algebra i elementy analizy matematycznej

Każdy z rozdziałów poświęconych: liczbom, wielomianom, ciągom i funkcjom oraz równaniom i nierównościom zawiera po kilkadziesiąt zadań olimpijskich z odpowiedziami, wskazówkami i szczegółowymi rozwiązaniami. Przy każdym zaznaczono rok i kraj, z którego dane zadanie pochodzi. Jest też rozdział zadań treningowych. Na końcu zamieszczono Wademekum olimpijczyka – kompendium wiedzy z zakresu teorii liczb, algebry i nauki o funkcjach – przydatnej w rozwiązywaniu olimpijskich zadań. Książka zawiera też szczegółową bibliografię oraz rekomendowaną literaturę z podziałem na zbiory zadań i pozycje popularnonaukowe. We wstępie zaprezentowano krótką historię olimpiad matematycznych w Polsce i na świecie.

 

Trygonometria i geometria

Każdy z rozdziałów poświęconych: trygonometrii, nierównościom geometrycznym, geometrii analitycznej i kombinatorycznej zawiera po kilkadziesiąt zadań olimpijskich z odpowiedziami, wskazówkami i szczegółowymi rozwiązaniami. Przy każdym zaznaczono rok i kraj, z którego dane zadanie pochodzi. Jest też rozdział zadań treningowych do samodzielnego rozwiązania. Na końcu zamieszczono Wademekum olimpijczyka – kompendium wiedzy z zakresu trygonometrii, planimetrii i stereometrii – przydatnej w rozwiązywaniu olimpijskich zadań. Książka zawiera też szczegółową bibliografię oraz rekomendowaną literaturę z podziałem na zbiory zadań i pozycje popularnonaukowe.

 

Planimetria i stereometria

Każdy z rozdziałów poświęconych figurom płaskim i przestrzennym zawiera po kilkadziesiąt zadań olimpijskich z odpowiedziami, wskazówkami i szczegółowymi rozwiązaniami. Przy każdym zaznaczono rok i kraj, z którego dane zadanie pochodzi. Na końcu zamieszczono zadania treningowe do samodzielnego rozwiązania. Książka zawiera też szczegółową bibliografię oraz rekomendowaną literaturę z podziałem na zbiory zadań i pozycje popularnonaukowe.

 

Powrót na górę strony