Eugeniusz Śmietana - nauczyciel matematyki i informatyki w I LO w Łańcucie, pracownik Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie, wieloletni organizator powiatowych a później wojewódzkich konkursów matematycznych im. Jana Marszała, wychowawca wielu olimpijczyków
Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00
W zbiorze zebrano zestawy zadań z konkursu im. Jana Marszała organizowanego od 25 lat przez I LO w Łańcucie (Jan Marszał był wieloletnim zasłużonym nauczycielem matematyki w tej szkole) - początkowo jako powiatowy, a od 2003 roku jako wojewódzki dla regionu podkarpackiego - oraz konkursu im. Hugona Steinhausa organizowanego od 10 lat przez I LO w Jaśle (miejscowości, z której pochodził ten wybitny, a po wojnie - wrocławski matematyk). Na początku książki przedstawiono sylwetki patronów obydwu konkursów oraz historię i zasady ich organizowania. Z kolei na końcu podano nazwiska laureatów i wyróżnionych w poszczególnych edycjach (w wielu przypadkach tażke z uwagami, jak potoczyła się ich dalsza naukowa kariera) oraz ranking najlepszych szkół i najbardziej zasłużonych opiekunów uczniów. Jest też dokumentacja fotograficzna.
Łącznie zbiór zawiera ponad 570 zadań o podwyższonym stopniu trudności podzielonych na zestawy konkursowe z kolejnych lat i dla poszczególnych klas (I-III LO), przy czym w konkursie im. Marszała w początkowych latach wyróżniono jeszcze zestawy dla klas o profilu ogólnym i matematyczno-fizycznym. Specjalny rozdział zawiera też zadania treningowe. Do wszystkich zadań podano na końcu szkice rozwiązań. Dodatkowo w konkursie jasielskim oznaczono specjalnie zadania pochodzące od patrona konkursu - Hugona Steinhausa (w każdym zestawie tradycyjnie jest takie zadanie), a w bibliografii odesłano do pozycji zawierających jego oryginalne rozwiązanie.
Mimo że zadania dotyczą różnych działów matematyki zastosowana w zbiorze podwójna numeracja zadań (w obrębie zestawu oraz ciągła) umożliwiła opracowanie skorowidza typów zadań, ułatwiającego ich dobór do określonej tematyki. Znajdujemy tu zadania dotyczące:
- teorii liczb,
- ciągów liczbowych i szeregów geometrycznych,
- równań, nierówności i ich układów,
- wielomianów,
- badania własności funkcji,
- równań funkcyjnych,
- geometrii i trygonometrii,
- geometrii analitycznej,
- rachunku prawdopodobieństwa.