Innowacyjny Nauczyciel 2008

Data ostatniej modyfikacji:
2009-09-10
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr

Jedną z laureatek konkursu "Innowacyjny Nauczyciel 2008" organizowanego przez program "Partnerstwo dla Przyszłości" firmy Microsoft została nauczycielka matematyki w Gimnazjum w Żmigrodzie - Anna Wołoszyn. Jej projekt pt. "Marzenia o podatkach" zdobył III nagrodę, a autorka w marcu 2009 wzięła udział w Europejskim Forum Innowacyjnych Nauczycieli w Wiedniu. Jej relację z tego wyjazdu można znaleźć tutaj.

Podobny konkurs organizowany jest corocznie od 2005 roku. Mogą w nim brać udział nauczyciele i studenci kierunków pedagogicznych, którzy z grupą uczniów zrealizują projekt edukacyjny. Celem konkursu jest rozwijanie umiejętności efektywnego wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie dydaktycznym. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wyróżniony projekt Anny Wołoszyn dotyczył obliczeń procentowych w życiu człowieka. Uczniowie zapoznali się z pojęciami: myto, dziesięcina, podymne, świętopietrze, dowiedzieli się, jak dawniej zbierano podatki i jak działa współczesny system podatkowy, wykorzystali arkusz kalkulacyjny do tworzenia symulacji podatkowych, przedstawili graficznie obciążenia podatkowe osób prowadzących działalność gospodarczą i rolników, zaproponowali zmiany w polskim systemie podatkowym. Efektem ich pracy były prezentacje multimedialne, diagramy, quizy, strony www, grafiki oraz krzyżówki (materiały są do pobrania tutaj).

 

Powrót na górę strony