Mistrz kostki

Data ostatniej modyfikacji:
2011-10-21
Autor: 
Marek Kurcyus
absolwent matematyki na UWr, analityk bankowy

W dniach 14-16 X 2011 w Bangkoku (Tajlandia) odbyły się Mistrzostwa Świata w układaniu kostki Rubika. Polska reprezentacja jest w tym obecnie najsilniejsza od wielu lat, jednak znaczna odległość i wysokie koszty podróży sprawiły, że na MŚ pojawiła się w mocno okrojonym składzie - w postaci jednej osoby. Ale za to jakiej!

Michał Pleskowicz - uczeń II Prywatnego LO w Kętrzynie - został Mistrzem Świata w głównej kategorii, czyli w układaniu kostki 3x3x3 na czas, wykręcając rewelacyjną średnią 8,65 sek (to nowy rekord Polski) i o 0,91 sekundy wyprzedzając drugiego zawodnika. Na tym poziomie taka przewaga to deklasacja. Oprócz tego Michał zdobył srebro w kategorii układania kostki 2x2x2 na czas, co także jest wielkim osiągnięciem. Tutaj jego średnia wyniosła 2,74 sek, co uplasowało go zaledwie 0,03 sekundy za zwycięzcą!

Michał jest już utytułowanym zawodnikiem. Rok temu (w październiku 2010) został Mistrzem Europy na zawodach w Budapeszcie. Wygrał wtedy w konkurencji kostki 2x2x2 z czasem 2,44 sek oraz w układaniu kostki 3x3x3 jedną ręką (one handed) z czasem 14,93 sek. Reprezentacja Polska odniosła wtedy wielki sukces, zdobywając w 19 rozgrywanych konkurencjach 11 medali (8 złotych i 3 srebrne). Tym samym wygrała (podobnie jak na poprzednich Mistrzostwach Europy) klasyfikację medalową, przed drużynami z Węgier i Holandii.

Więcej o zawodach w układaniu kostki Rubika przeczytacie tutaj.

Powrót na górę strony