Nagroda Prezydenta Wrocławia

Data ostatniej modyfikacji:
2010-06-28
Autor: 
Olga Mikołajczyk
studentka matematyki na UWr

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w dniu Święta Wrocławia 24 VI 2010 w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza odbyło się doroczne wręczenie tytułów honorowego obywatela miasta, nagród Wrocławia i nagród Prezydenta Wrocławia. Nagrody Prezydenta przyznawane są od 1992 roku (pozostałe od 1993). W tym roku jedną z nich prezydent wyróżnił Małgorzatę Mikołajczyk z Instytutu Matematycznego UWr (prywatnie moją mamę!) za "krzewienie wiedzy i kultury matematycznej wśród mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska".

Po raz pierwszy prezydent Wrocławia wyróżnił swoją nagrodą matematyka. Wcześniej otrzymywali je lekarze, chemicy i biolodzy, aktorzy i reżyserzy, poeci i pisarze, artyści, dziennikarze, księża, sportowcy, działacze społeczni i różne instytucje, m.in. XIV LO we Wrocławiu, portal "Nasza Klasa", Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, orkiestra "Leopoldinum" i inni. Natomiast nagrody Wrocławia (przyznawane przez Radę Miasta) otrzymało wcześniej dwóch matematyków z Uniwersytetu: Józef Dudek (2007) i Józef Łukaszewicz (2008). Pełna lista wyróżnionych w latach 1992-2010 znajduje się tutaj.

W roku 2010 tytuły Honorowego Obywatela Wrocławia (Civitate Wratislaviesi Donatus) otrzymali pośmiertnie: Aleksandra-Natalli Świat, Władysław Stasiak i Jerzy Szmajdziński. Nagrody Wrocławia otrzymali: prof. Karol Bal (filozof), Władysław Frasyniuk (przywódca opozycji, polityk), dr Jerzy Kos (lekarz i publicysta), MDK im. Kopernika oraz Dolnośląska "Solidarność".  Nagrody Prezydenta oprócz Małgorzaty Mikołajczyk otrzymali: Tomasz Merta (Generalny Konserwator Zabytków - pośmiertnie), Janusz Fret (dyrektor Instytutu im. Grotowskiego - niespełniony matematyk - studiował ten kierunek tylko przez rok, ale miło wspomina do dziś), prof. Czesław Radzikowski (onkolog) i Dolnośląska Izba Gospodarcza.

W laudacji, która poprzedzała wręczenie każdej z nagród, czytamy: Małgorzata Mikołajczyk od 20 lat, czyli od samego początku swojej pracy na uczelni, prócz wypełniania zwykłych obowiązków nauczyciela akademickiego angażuje się w działalność społeczną polegającą na promowaniu i popularyzacji wiedzy matematycznej wśród uczniów Wrocławia i Dolnego Śląska oraz na aktywizowaniu środowiska nauczycieli matematyki. [...] Od wielu lat jest koordynatorem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Wydziale Matematyki i Informatyki UWr, pełni funkcję redaktora naczelnego kwartalnika Magazyn Miłośników Matematyki, jest twórcą i redaktorem naczelnym Wrocławskiego Portalu Matematycznego - największego w Polsce portalu internetowego zajmującego się promocją i popularyzacją matematyki w społeczeństwie. Jest autorką blisko 200 artykułów popularnonaukowych, opracowań metodycznych, programów nauczania i pomocy naukowych. Za działalność organizacyjną była dwukrotnie wyróżniana nagrodą rektora UWr, a w 2006 roku otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej. W wyniku prowadzonej przez Małgorzatę Mikołajczyk działalności kilkanaście tysięcy uczniów z Dolnego Śląska ma co roku okazję zetknąć się z matematyką ciekawą, dowcipną i pasjonującą. [...] Natomiast dla wielu nauczycieli matematyki udział w seminariach i obozach naukowych, współorganizowanie imprez na szczeblu szkolnym, przygotowywanie uczniów do uczestnictwa w licznie oferowanych i zróżnicowanych konkursach, stały się znakomitą formą podnoszenia kwalifikacji i wzbogacania swojego warsztatu zawodowego.

Uroczystość uświetnił występ chóru wrocławskiej Akademii Muzycznej brawurowo wykonującego utwory Fryderyka Chopina oraz młodego akordeonisty - stypendysty Samorządu Wrocławia, a zakończył toast wzniesiony szampanem i uroczysty obiad wydany przez prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza i przewodniczącego rady miejskiej Jacka Ossowskiego na cześć laureatów tegorocznych nagród.   

 

Gratulacje!

Z wielką radością przeczytałam o przyznaniu nagrody Prezydenta Wrocławia! Małgosiu, niezmiernie się cieszę, gratuluję Ci w imieniu swoim i moich chłopaków! Oby ta nagroda dodała Ci skrzydeł i bynajmniej nie mam na myśli większej ilości pracy - bo to się chyba nie da już - ale mam na myśli poczucie satysfakcji. A życzę z tej okazji wielu pięknych przeżyć związanych z "niesieniem kaganka oświaty" i w ogóle powodzenia, radości, dobroci...

Gratuluję

Pani Małgorzato! Wielki ukłon w stronę Pani czynię i gratuluję serdecznie wyróżnienia. Cieszę się, że została doceniona Pani ciężka ale bardzo potrzebna, ciekawa, pomocna i niesamowita praca. Mogę śmiało powiedzieć, że na Pani pomysłach buduję sukcesy moich uczniów, moich synów i własne. Dziękuję i pozdrawiam gorąco.

Palce lizać

A co było na tym obiedzie na salonach u Prezydenta (jeśli wolno spytać)?

Mało co jadalnego

Nie, żebym wybrzydzała, ale oprócz tego, że było ekskluzywnie, to najeść się raczej nie dało. O ile komuś coś to mówi, była terina z chrzanu z wędzonym węgorzem, torcik szpinakowy z concase i sosem serowym, krem ze szparagów, cielęcina z grzybami, a na deser beza z owocami. Ja w każdym razie po powrocie do domu zjadłam porządny obiad.

Powrót na górę strony