Najlepsza Książka Akademicka 2008

Data ostatniej modyfikacji:
2009-01-6
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr

Nagrodę główną w konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką 2008 - puchar ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - zdobyła monografia Lwowska Szkoła Matematyczna autorstwa prof. Romana DUDY z Instytutu Matematycznego UWr wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nagrody wręczono 9 X 2008 podczas ceremonii otwarcia XII Poznańskich Dni Książki Naukowej. Jury złożone z przedstawicieli naukowców, wydawców i mediów oceniało walory merytoryczne, dydaktyczne i edytorskie publikacji zgłoszonych do konkursu.

Książka dotyczy największej legendy polskiej matematyki - środowiska lwowskiego w okresie międzywojennym, skupionego wokół Hugona Steinhausa i Stefana Banacha oraz prowadzonych przez nie badań nad unormowanymi przestrzeniami liniowymi, czyli tzw. przestrzeniami Banacha. Stały się one jednym z najważniejszych pojęć w matematyce XX wieku i rozsławiły nazwisko Banacha i dorobek lwowskich matematyków na całym świecie.

Po II wojnie światowej szkoła lwowska znalazła kontynuację w środowisku wrocławskim. Niestety, Banach nie doczekał repatriacji, ale przyjechał tu Hugo Steinhaus i inni znakomici matematycy, aby od nowa budować prężny ośrodek matematyczny.

 

Powrót na górę strony