Polski Żyd laureatem Nobla

Data ostatniej modyfikacji:
2009-08-3
Autor: 
Michał Śliwiński
nauczyciel w III LO we Wrocławiu

Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii w 2007 roku za "prace nad teorią wdrażającą systemy matematyczne w procesy gospodarcze, która przy zastosowaniu równań matematycznych i algorytmów pozwala ocenić prawidłowość funkcjonowania rynków" otrzymali amerykańscy matematycy-ekonomiści: Eric S. Maskin i Roger B. Myerson oraz Leonid Hurwicz, polski Żyd, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodzony w 1917 roku Moskwie, gdzie schroniła się w trakcie I wojny światowej jego rodzina, w roku 1919 powrócił wraz z nią do Warszawy i spędził tu 20 kolejnych lat swojego życia. Ukończył studia na ówczesnym Wydziale Prawa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Tam podczas zajęć z ekonomii odkrył swoje powołanie, które rozwijał, studiując w Londyńskiej Szkole Ekonomii, Genewskim Instytucie Wyższych Studiów Międzynarodowych oraz na Uniwersytecie Chicagowskim i Uniwersytecie Harvarda.

Uciekając przed bolszewikami i nazistami, rodzina Hurwiczów trafiła w końcu do USA, gdzie pracując na różnych uczelniach i w instytucjach badawczych, Leonid Hurwicz uzyskał wiele cennych wyników z pogranicza ekonomii, ekonometrii, teorii gier i badań operacyjnych, m.in. położył podstawy pod rozwijaną obecnie w ekonomii matematycznej teorię mechanizmów rynkowych, która odgrywa główną rolę w wielu dziedzinach ekonomii oraz w naukach politycznych. Profesor Hurwicz zajmował się także (z sukcesami!) meteorologią, a do jego zainteresowań należą lingwistyka, archeologia, biochemia i muzyka. Jest naukowcem i wykładowcą o 50-letnim stażu cenionym na całym świecie. Został wyróżniony tytułem doktora honoris causa przez pięć uczelni w USA, Japonii i Niemczech oraz (w roku 1994) przez warszawską Szkołę Główną Handlową.

 

Obraźliwe?

Czy określenie "Polski Żyd" nie jest obraźliwe? Jeśli jego rodzice byli Polakami, to on chyba też jest Polakiem (wyznania mojżeszowego). Nie? Nawet jak ma amerykańskie obywatelstwo, to jest narodowości polskiej!

Jego rodzice...

Jego rodzice nie byli Polakami, tylko zasymilowanymi Żydami mieszkającymi w Polsce, którzy wyznawali religię żydowską i uważali się za Żydów... Nie rozumiem, po co na to zwracasz uwagę. Chcesz III wojny, czy co...

Eee

Pochodzenia polskiego, narodowości żydowskiej, aktualne obywatelstwo USA, tak jest prawidłowo. Skoro okres dojrzewania do 23 roku życia spędził w Polsce i tu się wykształcił, to znaczy, że jest Polakiem.

Powrót na górę strony