Przyjaciel szkoły

Data ostatniej modyfikacji:
2012-07-6
Autor: 
Olga Mikołajczyk
studentka matematyki na UWr

Podczas uroczystego zakończenia roku w SP 64 przy ulicy Wojszyckiej we Wrocławiu wręczono tradycyjne statuetki "Przyjaciela Szkoły". Wydano ich dotychczas 17. W roku 2012 uchwałą Rady Pedagogicznej ten honorowy tytuł przyznano m.in. Małgorzacie Mikołajczyk z Fundacji Matematyków Wrocławskich za "bezinteresowną pomoc, życzliwość, zrozumienie i otwartość". Drugą wyróżnioną osobą była Renata Tuchendler - endokrynolog z Wojskowego Szpitala Klinicznego, która przez cały rok szkolny fundowała obiady niezamożnym uczniom.

Statuetki wręczyła nauczycielka matematyki od 1983 roku pełniąca funkcję dyrektora szkoły - Krystyna Gęsiak-Piątkowska. Następnie rozdano świadectwa z wyróżnieniem, podziękowania dla rodziców i nagrody książkowe, a młodsi uczniowie pożegnali klasy szóste upominkami i dowcipnym przedstawieniem. W rewanżu klasa VIa wraz z rodzicami zaprezentowała jeden ze swoich ulubionych tańców ludowych.

Szkoła Podstawowa nr 64 im. Władysława Broniewskiego działa na wrocławskim osiedlu Krzyki-Partynice istnieje od 1 IX 1964 roku. Jak wiele innych, została zbudowana jako Pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego. Od wielu lat prowadzi klasy z rozszerzonym programem matematyki i informatyki (w latach 1995- 1999 klasy te objęte były patronatem XIV LO we Wrocławiu, a szkoła należała do Towarzystwa Szkół Twórczych).

Jest to nadal jedna z najlepszych szkół podstawowych Wrocławia i Dolnego Śląska pod względem wyników kształcenia matematycznego. Od wielu lat z powodzeniem startuje w Matematycznych Marszach na Orientację (zwycięstwo w roku 2006), Mistrzostwach Wrocławia w Szybkim Liczeniu (zwycięstwo w latach 2006, 2010, 2011), Dolnośląskich Meczach Matematycznych (zwycięstwo w roku szkolnym 2006/07),  Maratonach Matematycznych (zwycięstwo w roku 2007), Wrocławskim Turnieju Młodych Matematyków (zwycięstwo w roku 2008), zDolnym Ślązaczku (zwycięstwo w roku 2008), konkursie lingwistyki matematycznej WIEŻA BABEL (zwycięstwo w roku 2011) oraz konkursie matematycznym KOMA. Absolwentami tej szkoły są m.in. bracia Artur Jeż i Łukasz Jeż - wielokrotni finaliści Olimpiady Matematycznej, obecnie odnoszący sukcesy zawodowi matematycy.

Od 2009 roku w szkole odbywają się marsze na orientację i "Potyczki naukowe" w formie ligi klas. Dodatkowe zajęcia prowadzone są przez szkolnych matematyków (Genewefę Frącz, Joannę Dąbrowską i Iwonę Ucką) już w klasach I-III, co procentuje szybko sukcesami w starszych klasach. Powodzeniem wśród uczniów cieszą się także kółka gier logicznych. Od kilku lat szkoła organizuje otwarte turnieje gier logicznych dla uczniów szkół podstawowych. 

Na zdjęciu reprezentacja SP 64 podczas Mistrzostw Wrocławia w Szybkim Liczeniu w Instytucie Matematycznym UWr.

 

Powrót na górę strony