Wielościany z mieszadełek

Data ostatniej modyfikacji:
2021-09-1
Autor: 
opracowanie redakcyjne
Dział matematyki: 
geometria przestrzenna

Dotychczas na Portalu zachęcaliśmy już do budowania szkieletowych modeli wielościanów z różnych nietypowych materiałów. Były to m. in. wyciory do fajek (lub tzw. druciki kreatywne, choć są znacznie od wyciorów droższe), albo plastikowe rurki do napojów (które wkrótce mają być wycofane z użytku, warto się więc zawczasu w nie wyposażyć na zapas), a także patyczki higieniczne (puste w środku).

Kolejny pomysł na budowanie modeli wielościanów z nieoczywistych, ale łatwo dostępnych materiałów (przekazany przez Katarzynę Dymarę z UP Wrocław za pośrednictwem Joanny Jaszuńskiej  z IM PAN Warszawa) to modele z... mieszadełek do kawy lub herbaty. Ich składanie jest bardzo proste, trzeba tylko wyposażyć się we właściwe mieszadełka (z odpowiednimi dziurkami na końcach) i opanować ich łączenie w moduły po trzy widoczne na poniższym zdjęciu.

zdjęcia: Joanna Jaszuńska

 

 

Takie moduły (reprezentujące wierzchołki wielościanów) łączy się już łatwo w pełne ściany, przy czym każdą krawędź tworzą dwa mieszadełka. Taka technika wykonywania modeli narzuca jednak pewne ograniczenia: można w ten sposób budować wielościany, w których każdym wierzchołku schodzą się po trzy krawędzie, a kąty wielokątów na ścianach nie mogą być zbyt ostre (np. z brył platońskich czworościan foremny odpada, ale sześcian i dwunastościan foremny wychodzą ładnie). Modele są bardzo trwałe, chociaż te o dużych ścianach po pewnym czasie uginają się pod własnym ciężarem.

 

dwunastoscian foremny ośmiościan ścięty
dwudziestościan ścięty ścięty sześcio-ośmiościan

 

 

Uwaga! Typowe materiały do tworzenia modeli wielościanów to papier, karton lub rozmaite klocki geometryczne. O modelach wykonywanych z papieru piszemy w dziale Matematyczne origami, o tych wykonywanych z kartonu - w dziale Galeria wielościanów, a różne rodzaje klocków geometrycznych (m.in. magnetyczne, Reko lub Zome) opisujemy w dziale Pomoce naukowe. O tym, jakie modele można z nich budować. mowa jest w artykule Budowanie wielościanów z klocków.

 

Powrót na górę strony