Othello

Data ostatniej modyfikacji:
2012-12-25
Autor recenzji: 
Urszula Karbowska
nauczycielka w SP 1 Wrocław
Wydawca: 

Mattel Polska
ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa
tel. 22 334 21 00
http://www.mattel.com

 

Dystrybutor: 

Księgarnia PWN
ul. Szczytnicka 51, 50-382 Wrocław
tel. 71 322 06 61

G3 POLAND
pl. Niepodległości 1, 62-510 Konin
tel./fax: 63 2452054
e-mail: sk@g3poland.com
http://www.g3poland.com/

 

Typ gry: 
strategiczna
Wiek graczy: 
od 7 lat
Liczba graczy: 
2
Średni czas rozgrywki: 
30 minut
Stopień trudności, jeśli chce się grę wykonać samemu: 
1
Kluby: 

www.othello.pl
www.forum.othellomania.ys.pl
Na tych stronach dowiesz się, gdzie można zagrać w Othello oraz kiedy odbywają się najbliższe mistrzostwa i turnieje.  Jest też możliwość gry online.

 

Zawody: 

Od 1977 roku odbywają się Mistrzostwa Świata w Othello organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Othello. Pierwsze Mistrzostwa Polski odbyły się w 1983 roku. Potem nastąpiła przerwa. Reaktywowano je w roku 2002 i od tej pory odbywają się corocznie. Na terenie całego kraju rozgrywane są też liczne turnieje.

 

Othello to dynamiczna gra, która wciąga dzieci i dorosłych, dlatego jest doskonałą rozgrywką dla całej rodziny. Ma bardzo proste, łatwe do opanowania zasady, ale daje duże możliwości strategiczne. Jest bardzo dynamiczna, a szala zwycięstwa może przechylać sie zupełnie nieoczekiwanie. Mówi się o niej, że to minuta nauki i... lata doskonalenia umiejętności

Młodsi i mniej zaawansowani gracze będą grać w Othello bardziej intuicyjnie, wypracowując powoli własną strategię. Bardziej wprawieni gracze, chcący poszerzyć swoje umiejętności, powinni zapoznać się z różnymi klasycznymi otwarciami (tj. około 20 pierwszych ruchów). Warto je przeanalizować, wybrać i spróbować stosować niektóre z nich. Można je znaleźć stronie: http://www.othello.pl/content/view/35/30/.

Gra wykonana jest trwale i estetycznie. Składa się z 64-polowej, wyprofilowanej planszy i tyluż dwustronnych, czarno-białych pionków.

 

Historia: 

Othello znane było od końca XVIII wieku pod nazwą Reversi. W Europie stało się szczególnie popularne pod koniec XIX w. po cyklu artykułów napisanych przez Lewisa Watermana. W roku 1971 Goro Hasegawa na nowo odkrył tę grę i spopularyzował pod nazwą Othello. W Polsce opisał ją i spopularyzował Marek Penszko. W 1976 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Othello.

 

Skrót reguł gry: 
  • Gra toczy się na kwadratowej planszy podzielonej na 64 pola. Gracze mają do dyspozycji wspólny zestaw dwukolorowych pionów.
  • Celem gry jest posiadanie na planszy jak największej liczby pionków w swoim kolorze w chwili zakończenia rozgrywki.
  • Gra rozpoczyna się od następującego układu pionków:

 

  • Gracze na przemian dokładają na planszę po jednym pionku we własnym kolorze. Jeśli jeden z graczy otoczy z dwóch stron stojące w jednej linii pionki przeciwnika swoimi pionkami, może przewrócić otoczone pionki na stronę w swoim kolorze.

 

Krok:

 

  • Można zablokować jednocześnie dowolną liczbę pionków przeciwnika, nawet stojących w kilku rzędach (pionowo, poziomo, po skosie).

 

Krok:
Strategia: 
  • Staraj się zajmować rogi. Położone tam pionki nigdy nie zostaną zablokowane, a pomagają chronić pozostałe pionki w czasie gry.
  • Nie warto stawiać pionków w strefie tuż przy rogach, bo to daje przeciwnikowi szansę zdobycia rogu.
  • Staraj się łączyć swoje pionki w jedną zwartą grupę. Pionki rozrzucone i izolowane w różnych częściach planszy są łatwym łupem dla przeciwnika.
  • W trakcie rozgrywki staraj się przewidywać, w jaki sposób twój kolejny ruch wpłynie na dalsze posunięcia przeciwnika.
  • Pozostawiaj jak najmniejsze możliwości ruchu przeciwnikowi.

 

Powrót na górę strony