To elitarny konkurs rozgrywany pod patronatem MEN. Mogą brać w nim udział uczniowie wszystkich typów szkół, jednak bez podziału na kategorie wiekowe. Uczestnicy przedstawiają w formie pisemnej swoje samodzielne dokonanie matematyczne, a podczas finału prezentują je publicznie. Konkurs ten stanowi krajowe eliminacje z zakresu matematyki do udziału w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Spośród jego laureatów rekrutuje się wielu wybitnych matematyków.
Matematyczne
![]() |
Redaktor działu: Joanna Polechońska (jpolechonska(at)wp.pl) nauczycielka w Gimnazjum nr 1 we Wrocławiu |
Konkurs Uczniowskich Prac Matematycznych (XLIV)
Dolnośląskie Mecze Matematyczne (XXI)
Mecze są nie tylko ciekawym konkursem, ale niezwykłą okazją do uczenia się matematyki, rozwijania umiejętności argumentowania, prezentowania rozwiązań, uważnego śledzenia rozumowań i znajdowania w nim luk i błędów. Uczą też współpracy w grupie. Zadania są ciekawe, odmienne od sztampowych zadań podręcznikowych i egzaminacyjnych.
Matematyczne pojedynki (VIII)
To inicjatywa Koła Naukowego Matematyki PWr otwarta dla uczniów, studentów i dorosłych. Zawody składają się (od 2022) z trzech etapów: internetowych preeliminacji, eliminacji oraz pojedynków. Zawodnicy wyłonieni w eliminacjach ustawiani są w drabinkę turniejową, według której rozgrywają pojedynki. Polegają one na rozwiązywaniu przez 15 minut siedmiu zadań. Punkty otrzymuje osoba, która pierwsza poda odpowiedź do wybranego zadania. Przeciwnik ma prawo skorygować tę odpowiedź.
Olimpiada Matematyczna Juniorów (XVIII)
Zawody te stanowią przygotowanie do dużej Olimpiady Matematycznej i są adresowane do najzdolniejszych uczniów, gdyż poziom trudności zadań jest wysoki i często wykracza poza program nauczania. Zadania są ciekawe i nietypowe, dlatego dobrze jest zapoznać się z zadaniami z ubiegłych edycji. Jest to najbardziej prestiżowy konkurs matematyczny dla gimnazjalistów w Polsce.
Olimpiada Matematyczna (LXXIV)
Jest to najstarsza w Polsce i najbardziej prestiżowa olimpiada przedmiotowa. Pierwsza edycja odbyła się w roku szkolnym 1949/1950 z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Od tego czasu organizowana jest corocznie. Skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych o wybitnych zdolnościach matematycznych.