Łamigłówki logiczne


Redaktor działu:
Marek Matejuk (matma(at)matejuk.pl)
matematyk, przedsiębiorca z Wałbrzycha


Lonposy

Lonpos to seria łamigłówek logicznych, tzw. samotników. Ponieważ ich zasady są bardzo proste, łamigłówki sprawiają wrażenie łatwych do ułożenia, ale wystarczy spróbować, aby przekonać się, że to tylko mylne pozory. Na szczęście zadania, które trzeba wykonać, są podzielone na kilka poziomów trudności, więc można zacząć od nietrudnych i stopniowo dochodzić do tych stanowiących naprawdę nie lada wyzwanie.


Rush Hour

Problem z zaparkowaniem w godzinach szczytu (ang. rush hour; czytaj: rasz ałer) to nieodłączny element życia w dużym mieście. Teraz można zmierzyć się z nim od najmłodszych lat, nawet nie będąc posiadaczem prawa jazdy ani samochodu. Sprawdź, jak szybko uda ci się wyjechać eleganckim, czerwonym autkiem z zatłoczonego parkingu w tej geometrycznej łamigłówce. Sprawi ona wiele radości i satysfakcji wszystkim miłośnikom kombinowania, niezależnie od wieku. Autorem tego samotnika jest nauczyciel matematyki, znany japoński kolekcjoner, miłośnik i twórca łamigłówek Nob Yoshigahara - autor m. in. książki "101 Łamigłówek - wyzwanie mistrza".


Equal 7

To dydaktyczne arcydzieło. Jednocześnie ćwiczy wyobraźnię przestrzenną i biegłość rachunkową. Zawiera cztery zadaniami o rosnącym stopniu trudności. Dodatkowym walorem jest bardzo prosta, ale niezwykle chytra mechanika tej łamigłówki, a niewielkie rozmiary powodują, że doskonale sprawdza się w podróży.


IcoSocu

"Icosoku" to połączenie nazw icosahedron - dwudziestościan foremny oraz sudoku, co sugeruje powiązanie geometrii z arytmetyką i logiką. I rzeczywiście ta genialna łamigłówka rozwija jednocześnie logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną i biegłość rachunkową. Można uzyskać na niej tysiące zadań o wielu możliwych rozwiązaniach, więc zabawa zdaje się nie mieć końca.


Magiczne lusterka

Łamigłówka z prostymi zasadami dostępna jest w wersji junior dla chłopców i dziewczynek. W wersji standard zasady są bardziej skomplikowane i trzeba użyć wyobraźni przestrzennej. Wersja trudna wymaga zdecydowanie większej liczby prób zanim uda się rozwikłać zasady działania łamigłówki, ale jest to wariant najciekawszy - pozwala na ułożenie obrazków z kilkoma znanymi pracami Mauritsa Eschera.

Powrót na górę strony