Studnia Jakuba

Data ostatniej modyfikacji:
2017-05-20
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Dział matematyki: 
arytmetyka
gry logiczne
geometria przestrzenna
Wydawca: 

Epideixis
Wydawnictwo Materiałów Edukacyjnych
ul. Zawiła 2, 30-423 Kraków
tel. 12 268 01 20
www.pus.pl

 

Dystrybutorzy: 

Dolnośląskie Biuro Sprzedaży
Nowoczesnych Pomocy Dydaktycznych
ul. Krakowska 102, Wrocław
tel. 71 337 35 35
www.dbsnpd-pomoce.webpark.pl

 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Materiał edukacyjny dla młodszych uczniów sprzedawany pod handlową nazwą "Studnia Jakuba" to 60 sztuk starannie wykonanych drążków o długości 18 cm w 6 kolorach oraz drewniana kostka z kolorowymi ściankami.

Wydaje się, że dawno zapomniane patyczki do liczenia wracają do łask. Nic tak dobrze nie ilustruje pojęcia systemu dziesiętnego, jak wiązanie patyczków gumką aptekarską po 10 sztuk i pakowanie 10 takich paczek do foliowych worków. A potem można już zanotować, ile mamy worków, ile paczek zostało i ile patyczków jest luzem.

Oprócz zajęć z arytmetyki patyczki można wykorzystać w nauczaniu początkowym do rozpoznawania kolorów i nazywania ich w różnych językach, układania cyfr, liter, figur geometrycznych, rozwiązywania łamigłówek "zapałczanych", odtwarzania z pamięci kształtów płaskich i przestrzennych, przedłużania regularnych wzorów, budowania rozmaitych konstrukcji do gier zręcznościowych (jak bierki czy tytułowa studnia Jakuba) oraz do gier strategicznych opartych na zasadach gry NIM.

Oczywiście do tych samych celów można wykorzystać dowolne inne kolorowe patyczki, zapałki, wykałaczki lub drewniane szpikulce do szaszłyków.

 

Powrót na górę strony