Począwszy od późnych lat 70-tych aż do połowy lat 90-tych XX wieku w USA miała miejsce seria zamachów terrorystycznych. Ładunki wybuchowe były przesyłane pocztą na lotniska oraz do różnych uniwersytetów. Za tymi zamachami krył się jeden sprawca, którego prasa nazwała UNABOMBEREM, co stanowiło skrót od University & Airline Bomber. Okazało się, że był nim matematyk z Harvardu - Ted Kaczynski. W wyniku jego działań zginęły 3 osoby, a 23 zostały ranne. Aż do zamachów z 11 września 2001 roku nazwisko Kaczyńskiego stało się w USA synonimem terroryzmu.
Theodore John Kaczynski urodził się w USA w 1942 roku, w rodzinie o polskich korzeniach. Ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Harvarda, a na Uniwersytecie Michigan obronił doktorat z matematyki. W latach 1967-1969 wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, ale zrezygnował z tej posady i pozostał bezrobotny.
Listy-bomby zaczął wysyłać w 1978 roku, pakując je starannie we własnoręcznie wykonane drewniane pudełka z napisem FC, co oznaczło Freedom Club (klub wolności). Było to nawiązanie do nazwy ruchu anarchoprymitywizmu, walczącego ze złem wynikającym z postępu technicznego. W kwietniu 1995 roku wysłał list do New York Timesa obiecując, że zaprzestanie aktów terroru jeśli Times i inne poważane gazety opublikują jego manifest p.t. Społeczeństwo industrialne i jego przyszłość (potocznie zwany manifestem Unabombera). Twierdził, że jego działania były koniecznym, choć ekstremalnym sposobem zwrócenia uwagi opinii publicznej na zagrożenie wolności jednostki spowodowane rozwojem współczesnych technologii, wymagającym zorganizowania społecznego na szeroką skalę.
Poszukiwania Unabombera były celem jednej z największych, najdłuższych i najbardziej kosztownych operacji dochodzeniowych w historii FBI. Niestety, okazała się ona bezskuteczna. FBI nigdy nie wpadło na trop niezwykle ostrożnego przestępcy. Wydał go jego brat, który rozpoznał w nim autora poglądów wygłoszonych w manifeście. Kaczyńskiego aresztowano w 1996 roku. Aby uniknąć kary śmierci Kaczynski poszedł na ugodę, bez procesu przyznał się do winy i został skazany na dożywocie bez prawa do wcześniejszego warunkowego zwolnienia.
Poglądy Kaczyńskiego (choć na szczęście nie jego metody) znalazły w USA i innych krajach wielu zwolenników. Powstały poświęcone mu utwory muzyczne, np. zespołów Macabre - The Unabomber, Sleepytime Gorilla Museum - The Freedom Club, Mando Diao - Killer Kaczynski oraz Campera Van Beethovena - Militia Song, Kirliana Camery - Kaczynski Code (ze słowami zaczerpniętymi z manifestu). W stanie Connecticut jest zespół o nazwie Ted Kaczynski and The Mad Bombers. Zespół Suckaaa! używał wizerunku Kaczyńskiego jako maskotki, oblepiał jego zdjęciami swój autobus, członkowie zespołu chodzili w T-shirtach z nadrukami jego twarzy i przebierali się za niego podczas koncertów.
Więcej o Tedzie Kaczyńskim można przeczytać tutaj.