Wrocławskie osobliwości


Redaktor działu:
Małgorzata Mikołajczyk (mikolaj(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


Matematyka i Sztuka (I)

13 XII 2023 o godz. 17 w galerii Łącznik na Wydziele Matematyki i Informatyki UWr (ul. Joliot-Curie 15) odbył się wernisaż pierwszej pokonkursowej wystawy "Matematyka i Sztuka" organizowanej wspólnie przez UWr i ASP. I etap konkursu wygrał student matematyki Łukasz Rębisz (abs. I LO Jawor).  Zwycięzców II etapu - studentów wrocławskiego ASP - poznaliśmy podczas wernisażu.


Jak skończyła nieskończoność...

W ramach ESK (Europejskiej Stolicy Kultury) w roku 2016 Wrocław włożył wielkie pieniądze w rozmaite projekty artystyczne. Jednym z nich była instalacja Adama Kalinowskiego z Poznania pt. "Zielony nieskończony". Była to pierwsza we Wrocławiu zielona rzeźba. Co po niej zostało? Już po kilku latach artystyczny projekt (na który miasto wydało niebagatelną kwotę 80 tys. zł) zmienił się w wielki śmietnik i poszedł do rozbiórki (też za niemałe pieniądze). O czasach świetności i o kresie zielonej nieskończoności przeczytasz w artykule.


Śladami martyrologii profesorów lwowskich po Wrocławiu

Ze względu na wojnę w Ukrainie w tym roku wrocławianie nie mogli udać się na Wzgórza Wuleckie we Lwowie, aby uczcić 82. rocznicę bestialskiego mordu dokonanego przez niemieckich nazistów na polskich profesorach lwowskich uczelni w lipcu 1941. Z tego powodu Centrum Historii "Zajezdnia" zorganizowało spacer po mieście śladami martyrologii profesorów. Odbył się 2 VII 2023, w godz. 12 - 14:30. Zapraszamy do przeczytania relacji z niego.


50 lat Kursu korespondencyjnego z matematyki na PWr

W roku szkolnym 2020/21 wypadła jubileuszowa 50 edycja Korespondencyjnego Kursu Przygotowawczego z Matematyki prowadzonego przez PWr. Kurs ten, funkcjonując przez pół wieku na styku szkoła średnia - uczelnia wyższa, pełnił ważną rolę w systemie edukacji matematycznej: wykładowcom pozwalał przewidzieć trudności dydaktyczne, jakie napotkają w pracy ze studentami I roku, a uczniom dawał informację o oczekiwaniach uczelni w stosunku do studentów rozpoczynających naukę matematyki.


Wrocławski program stypendialny dla studentów

Wrocław dokłada starań, aby skutecznie wspierać
młodych i zdolnych ludzi nie tylko uczących się w tym mieście, ale także podejmujących studia na wrocławskich uczelniach. Chce tworzyć dla nich atrakcyjne warunki rozwoju naukowego oraz wspierać ich w rozwijaniu pasji i talentów. Przykładem takiego działania jest miejski Studencki Program Stypendialny. Oferta skierowana jest do uzdolnionych studentów I roku, do osób wyjeżdżających na studia za granicą, a także do doktorantów.

Powrót na górę strony