Poczet matematyków


Redaktor działu:
Sławomir Wiśniewski (slwisniewski@o2.pl)
nauczyciel w ZSO nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze


Żony profesora Knastera

Dwie żony profesora Knastera - Maria Morska i Regina Lewandowska primo voto Szpalerska - były jak dwa różne światy. Pierwsza była feministką, publicystką i znaną skandalistką, druga - pielegniarką z wykształcenia - troskliwą opiekunką domowego ogniska. Informacje o Reginie Szpalerskiej-Knasterowej pochodzą bezpośrednio od jej córki z pierwszego małżeństwa - Elżbiety Jansson z domu Szpalerskiej.


Barbara Sobiś-Rabijewska

Była wieloletnim kierownikiem Zakładu Dydaktyki Matematyki w IM UWr. Wychowała wielu wrocławskich nauczycieli matematyki. Urodzona w Kaliszu, do II wojny światowej mieszkała w Poznaniu. W 1946 przyjechała na Dolny Śląsk. W 1950 złożyła egzamin dojrzałości w LO w Żarach. W 1951 rozpoczęła studia matematyczne na UWr. W 1955 ukończyła sekcję „matematyka teoretyczna”, uzyskująć stopień magistra matematyki i otrzymała nakaz pracy w X LO we Wrocławiu, gdzie pacowała do 1963.


Pielęgniarka statystyczna

Florence Nightingale (słynna "dama z lampą") znana jest przede wszystkim jako twórczyni pielęgniarstwa, patronka skautingu dziewczęcego i działaczka społeczna. Okazuje się, że była też zasłużona dla rozwoju statystyki opisowej. Aby lepiej wytłumaczyć członkom administracji rządowej swoje raporty statystyczne dotyczące śmiertelności w szpitalach polowych, stosowała diagramy nazywane dziś "różami Nightingale". 


Kochański uczył we Wrocławiu

Adam Adamandy Kochański [1631-1700] największy polski matematyk XVII wieku, nadworny kapelan, bibliotekarz, matematyk, zegarmistrz i astronom króla Jana III Sobieskiego, wychowawca jego synów, znany głównie ze zmyślnej konstrukcji przybliżonej kwadratury koła, przez trzy lata mieszkał we Wrocławiu i uczył matematyki w Kolegium Jezuickim, przekształconym później w uniwersytet.


Matematyczne Andrzejki

Zbliża się koniec listopada, a wraz z nim andrzejkowy wieczór. A że tego dnia imieniny obchodzą Andrzejowie, postanowiliśmy poszukać andrzejkowych jubilatów wśród matematyków. Najsłynniejszym wśród nich jest bez wątpienia Andrew Wiles - Brytyjczyk, który po przeszło 350 latach udowodnił Wielkie Twierdzenie Fermata, co stanowiło naukowa sensację XX wieku. Ale byli też inni. Ogłaszamy listopadowy konkurs na poszukiwanie matematycznych Andrzejów. Autorzy najciekawszych wpisów otrzymają nagrody-niespodzianki.

Powrót na górę strony