Tym razem proponujemy złożenie modelu sześcianu ze specjalnej siatki, ale bez użycia kleju. Nie jest to aż tak łatwe, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wymaga cierpliwości i zręczności manualnej. Ale wszystko jest kwestią wprawy. Kiedy się jej nabierze, można produkować kostki taśmowo (także zespołowo) i złożyć z nich... piramidę schodkową. A już od czasów starożytnych wiadomo, że budowanie piramid nie jest proste.
Eksperymenty
Sześcian bez kleju
Wielościany z mieszadełek
Prezentujemy kolejny pomysł na budowanie modeli wielościanów z nieoczywistych, ale łatwo dostępnych materiałów. Ich składanie jest bardzo proste, ale taka technika wykonywania modeli narzuca pewne ograniczenia: można w ten sposób budować wielościany, w których każdym wierzchołku schodzą się po trzy krawędzie, a kąty wielokątów na ścianach nie są zbyt ostre. Za to otrzymane modele są bardzo trwałe.
Kolorowe pudełka
Kolejna porcja pudełek, tym razem nie w technice origami (modele wymagają użycia nożyczek i kleju). W artykule znajduje się kilka gotowych szablonów i krótka instrukcja ich montażu. Pudełka są stosunkowo łatwe do wykonania i powinny się udać nawet przy niezbyt precyzyjnym sklejeniu. Najciekawsze jest, że w tej technice w prosty sposób można zaprojektować i stworzyć pudełko w dowolnym kształcie.
Piramida Sierpińskiego
Przygotujemy bryłę, która może być prawdziwą ozdobą gabinetu matematycznego. Pojedyncze elementy wykonuje się łatwo i szybko. Ponieważ całość ma budowę modułową, a do jej wykonania potrzebnych jest dużo elementów (co najmniej 64), może być wspólnym dziełem większej grupy uczniów.
Bryły platońskie bez kleju
Przedstawione w tym artykule modele, to świetne łamigłówki ćwiczące wyobraźnię przestrzenną. Wystarczy wyciąć siatkę, pozaginać wszystkie krawędzie i nieco pogłówkować. Bo jeżeli "siatka" czworościanu składała się z 9 trójkątnych ścianek, to co tu tak naprawdę jest ścianą, a co jedynie zakładką? Poziom trudności łamigłówki wzrasta oczywiście wraz z liczbą ścian wielościanu.