Jak skończyła nieskończoność...

W ramach ESK (Europejskiej Stolicy Kultury) w roku 2016 Wrocław włożył wielkie pieniądze w rozmaite projekty artystyczne. Jednym z nich była instalacja Adama Kalinowskiego z Poznania pt. "Zielony nieskończony". Była to pierwsza we Wrocławiu zielona rzeźba. Co po niej zostało? Już po kilku latach artystyczny projekt (na który miasto wydało niebagatelną kwotę 80 tys. zł) zmienił się w wielki śmietnik i poszedł do rozbiórki (też za niemałe pieniądze). O czasach świetności i o kresie zielonej nieskończoności przeczytasz w artykule.


Śladami martyrologii profesorów lwowskich po Wrocławiu

Ze względu na wojnę w Ukrainie w tym roku wrocławianie nie mogli udać się na Wzgórza Wuleckie we Lwowie, aby uczcić 82. rocznicę bestialskiego mordu dokonanego przez niemieckich nazistów na polskich profesorach lwowskich uczelni w lipcu 1941. Z tego powodu Centrum Historii "Zajezdnia" zorganizowało spacer po mieście śladami martyrologii profesorów. Odbył się 2 VII 2023, w godz. 12 - 14:30. Zapraszamy do przeczytania relacji z niego.


Nagrody im. Stefana Banacha

Stefan Banach - najwybitniejszy polski matematyk - jest patronem kilku wyróżnień matematycznych przyznawanych w Polsce: Międzynarodowej Nagrody (Banach Prize) za najlepszą rozprawę doktorską w dziedzinie nauk matematycznych (przyznawana od 2009 z przerwą w latach 2018-2020), nagrody głównej PTM za dorobek naukowy (przyznawana od 1946), międzynarodowego medalu (przyznawany od 1992) oraz nagrodę Fundacji mBanku - Studenckiego Stefcia (przyznawana od 2016).


Stypendia ministra dla młodych matematyków

W roku 2022 stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców w dziedzinie matematyki zdominowali wrocławianie z IM UWr, zdobywając aż trzy z pięciu stypendiów w dziedzinie nauk ścisłych. Powędrowały one do Agnieszki Hejny (abs. XIV LO Ww), Michała Marcinkowskiego(abs. III LO Ww) i Grzegorza Świderskiego (abs. I LO Racibórz).


Ogólnopolski Ranking Szkół Wyższych

Klasyfikacja wyższych uczelni jest prowadzona przez "Perspektywy" i "Rzeczpospolitą" od 1999 roku i od początku cieszy się uznaniem maturzystów, pracodawców, władz państwowych i środowiska akademickiego. Uroczyste ogłoszenie wyników odbywa się zawsze w maju, tuż przed zakończeniem matur. W czołówce rankingu od wielu lat znajdują się uniwersytety: Warszawski i Jagielloński. Po uwzględnieniu kierunku studiów - matematyki - na wysokich miejscach plasują się też uczelnie wrocławskie: Uniwersytet i Politechnika.

Powrót na górę strony