Kolorowe pudełka

Kolejna porcja pudełek, tym razem nie w technice origami (modele wymagają użycia nożyczek i kleju). W artykule znajduje się kilka gotowych szablonów i krótka instrukcja ich montażu. Pudełka są stosunkowo łatwe do wykonania i powinny się udać nawet przy niezbyt precyzyjnym sklejeniu. Najciekawsze jest, że w tej technice w prosty sposób można zaprojektować i stworzyć pudełko w dowolnym kształcie.


Żony profesora Knastera

Dwie żony profesora Knastera - Maria Morska i Regina Lewandowska primo voto Szpalerska - były jak dwa różne światy. Pierwsza była feministką, publicystką i znaną skandalistką, druga - pielegniarką z wykształcenia - troskliwą opiekunką domowego ogniska. Informacje o Reginie Szpalerskiej-Knasterowej pochodzą bezpośrednio od jej córki z pierwszego małżeństwa - Elżbiety Jansson z domu Szpalerskiej.


Pudełko z siatki

W technice origami można wykonać rozmaite rodzaje pojemników w kształcie graniastosłupów (np. sześciokątnego lub ośmiokątnego). Tym razem takie pojemniki (wraz z pokrywkami) wykonamy z wymyślnych siatek. Po ich wycięciu będziemy używali już tylko składania, bez nacinania i klejenia.


Kusudama

Kusudama to japońska ozdoba robiona np. ze sztucznych kwiatów lub papieru, często z wykorzystaniem technik origami. Czasami doczepia się jej od spodu długie, kolorowe wstążki. Poszczególne elementy są zszywane lub klejone, co jest niezgodne z zasadami origami, jednak ze względu na sposób wykonania i powtarzalność elementów, kusudama uważana jest za prekursora origami modułowego.


Zaplatane bryły

Bryły zaplatane z pasków papieru były tematem seminarium wyjazdowego I3 w 2018 roku. Zajęcia prowadzone były przez Piotra Pawlikowskiego - nauczyciela matematyki w I LO w Kluczborku, najlepszego z polskich modelarzy matematycznych. Jest on też autorem projektów wszystkich prezentowanych niżej szablonów. Chociaż  bryłki wyglądają na proste do wykonania, wymagają jednak cierpliwości i pewnej sprawności manualnej, ale efekt jest uroczy.

Powrót na górę strony