Giełda pomysłów


Redaktor działu:
Małgorzata Mikołajczyk (mikolaj(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


Pudełko trójgraniaste

W artykule proponujemy samodzielne wykonanie pudełka w kształcie graniastosłupa czworokątnego o podstawie trapezu oraz ostrosłupa prostokątnego ściętego z jednej siatki. W obu przypadkach jest ona sprytnie przemyślana i dobrze zabezpiecza przed wypadaniem zawartości.


Wielościany z mieszadełek

Prezentujemy kolejny pomysł na budowanie modeli wielościanów z nieoczywistych, ale łatwo dostępnych materiałów. Ich składanie jest bardzo proste, ale taka technika wykonywania modeli narzuca pewne ograniczenia: można w ten sposób budować wielościany, w których każdym wierzchołku schodzą się po trzy krawędzie, a kąty wielokątów na ścianach nie są zbyt ostre. Za to otrzymane modele są bardzo trwałe.


Kolorowe pudełka

Kolejna porcja pudełek, tym razem nie w technice origami (modele wymagają użycia nożyczek i kleju). W artykule znajduje się kilka gotowych szablonów i krótka instrukcja ich montażu. Pudełka są stosunkowo łatwe do wykonania i powinny się udać nawet przy niezbyt precyzyjnym sklejeniu. Najciekawsze jest, że w tej technice w prosty sposób można zaprojektować i stworzyć pudełko w dowolnym kształcie.


Pudełka z siatek

Do wykonania praktycznych i nietrudnych pudełek wykorzystamy możliwości, jakie daje program Poly Pro (do darmowego pobrania). Został on już opisany na Portalu. Przeanalizujemy wybrane modele i pokażemy, jak można wykorzystać ich siatki do skonstruowania wielościennych pojemników.


I Know Maths

Gra oparta na mechanice popularnej gry towarzysko-wiedzowej I Know dostosowanej do użytku w klasie (grupa ok. 20-30 osób) i o tematyce związanej z matematyką, jej historią i ciekawostkami matematycznymi. Gra nie służy sprawdzaniu już posiadanej wiedzy, ale jej budowaniu i rozwijaniu matematycznych zainteresowań.

Powrót na górę strony