Ogólnopolski Ranking Szkół Średnich

Od 1998 roku w połowie stycznia publikowany jest Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektyw i Rzeczpospolitej. Jest przygotowywany z myślą o uczniach VIII klas SP, którzy wkrótce staną przed wyborem drogi dalszej edukacji. Metodologia tworzenia tego rankingu jest z roku na rok doskonalona, aby lepiej pokazać polską edukację w różnych jej aspektach. Kapituła ocenia szkoły na podstawie liczby finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych oraz jakości zdawania egzaminów maturalnych.


Nagrody główne PTM

Polskie Towarzystwo Matematyczne co roku przyznaje trzy nagrody główne: dla Młodych Matematyków, im. Stefana Banacha za osiągnięcia w dziedzinie badań matematycznych oraz jedną z dwóch - im. Samuela Dicksteina za osiągnięcia w dziedzinie edukacji matematycznej, popularyzacji i historii matematyki lub im. Hugona Steinhausa za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki. W roku 2013 aż dwie z nich trafiły do Wrocławia. Ich laureatami zostali Małgorzata Mikołajczyk i Jacek Świątkowski z IM UWr.


Nagrody im. Stefana Banacha

Stefan Banach - najwybitniejszy polski matematyk - jest patronem kilku wyróżnień matematycznych przyznawanych w Polsce: Międzynarodowej Nagrody (Banach Prize) za najlepszą rozprawę doktorską w dziedzinie nauk matematycznych (przyznawana od 2009 z przerwą w latach 2018-2020), nagrody głównej PTM za dorobek naukowy (przyznawana od 1946), międzynarodowego medalu (przyznawany od 1992) oraz nagrodę Fundacji mBanku - Studenckiego Stefcia (przyznawana od 2016).


Matematyka i Sztuka (I)

13 XII 2023 o godz. 17 w galerii Łącznik na Wydziele Matematyki i Informatyki UWr (ul. Joliot-Curie 15) odbył się wernisaż pierwszej pokonkursowej wystawy "Matematyka i Sztuka" organizowanej wspólnie przez UWr i ASP. I etap konkursu wygrał student matematyki Łukasz Rębisz (abs. I LO Jawor).  Zwycięzców II etapu - studentów wrocławskiego ASP - poznaliśmy podczas wernisażu.


Jak skończyła nieskończoność...

W ramach ESK (Europejskiej Stolicy Kultury) w roku 2016 Wrocław włożył wielkie pieniądze w rozmaite projekty artystyczne. Jednym z nich była instalacja Adama Kalinowskiego z Poznania pt. "Zielony nieskończony". Była to pierwsza we Wrocławiu zielona rzeźba. Co po niej zostało? Już po kilku latach artystyczny projekt (na który miasto wydało niebagatelną kwotę 80 tys. zł) zmienił się w wielki śmietnik i poszedł do rozbiórki (też za niemałe pieniądze). O czasach świetności i o kresie zielonej nieskończoności przeczytasz w artykule.

Powrót na górę strony