Nagroda Abela 2021

W marcu 2021 ogłoszono, że laureatemi tegorocznej Nagrody Abela przyznawanej przez Norweską Akademię Nauk za wybitne osiągnięcia w dziedzinie matematyki zostali László Lovász z Uniwersytetu w Budapeszcie i Avi Wigderson z Institute for Advanced Study w Princeton, USA. Wręczenie nagrody w wysokości 7,5 mln koron norweskich (ok. 834 000 dolarów) z rąk króla Norwegii - Haralda V odbędzie się 25 V 2021 w Oslo. 


Kopalnia metod

Trójkąt równoboczny ABC wpisano w okrąg, a następnie na łuku BC obrano dowolny punkt M. Okazuje się, że |MA| = |MB| + |MC|. Ten zaskakujący fakt wykażemy na kilkanaście sposobów. Niektóre dowody opierają się na podobnym pomyśle, więc są prezentowane pod wspólnym tytułem.


Kosmiczny wzór na pole trójkąta

Każdy licealista zna co najmniej kilka wzorów na pole trójkąta. A czy znacie taki wzór S = R·pH, gdzie R jest promieniem okręgu opisanego na trójkącie, a pH - połową obwodu trójkąta spodkowego? Kosmos... Trójkąt spodkowy trójkąta ostrokątnego ABC to taki trójkąt wpisany w trójkąt ABC, którego wierzchołkami są spodki wysokości trójkąta ABC. W artykule przeprowadzimy aż 10 dowodów wyżej wspomnianego wzoru, a przy okazji poznamy kilka innych interesujących faktów.


Doktorat honorowy

Profesor Zbigniew Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ten znakomity matematyk od kilkudziesięciu lat angażuje się w działania związane z edukacją matematyczną w wymiarze społecznym oraz w zarządzanie procesami edukacyjnymi.


Mistrzostwa Świata w Liczeniu (IX)

IX Mistrzostwa Świata w Liczeniu (Mental Calculation World Cup) zaplanowane na VIII 2020 w Muzeum Heinza Nixdorfa w Paderborn (Niemcy) - największym na świecie muzeum komputerów - zostały przełożone na rok 202X. Jako gość specjalny weźmie w nich udział mistrz Kenichi Ishido założyciel szkoły sorobanu w Chibie, który wielokrotnie poprowadził warsztaty sorobanowe w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Powrót na górę strony