W sztuce


Redaktor działu:
Jadwiga Świczewska (jadwigabs(at)wp.pl)
SP Leonardo da Vinci we Wrocławiu


Seria "Giganci Nauki"

W ramach projektu "Giganci Nauki" Instytut Pamięci Narodowej wyprodukował 12 filmów o polskich uczonych, wynalazcach i odkrywcach nie tak znanych może przeciętnemu obywatelowi jak Kopernik, czy Skłodowska-Curie, ale równie ważnych i zasłużonych dla historii nauki i cywilizacji. Wśród tych postaci znalazło się dwóch matematyków: Marian Rejewski i Stanisław Ulam.


Top 10 filmów o matematyce

Miłośnicy filmów o matematyce lub może raczej "z matematyką w tle", bo takich filmów dotyczy opisany ranking, tworzą własne fora dyskusyjne oraz własne rankingi filmów o swojej ulubionej tematyce. Poniżej zamieszczamy wyniki jednego z takich rankingów. Większość z wymienionych w nim filmów była dostępna w kinach lub w telewizji polskiej. Na pozostałe można zapolować w internecie.


Wybraniec bogów - film o Józefie Marcinkiewiczu

Fabularyzowany film dokumentalny wyprodukowany przez IPN (2021) w reżyserii Konrada Starczewskiego, Rafała Pękały i Tomasza Matuszczaka przybliża postac wybitnego matematyka, ale jednocześnie próbuje manipulować historią i stawiać tezy wygodne dla obecnej politycznej narracji. Środowisko matematyków powinno protestować przeciw narzucaniu społeczeństwu takich tez. Szkoda że taka musiała być cena tego, że ten film w ogóle powstał i zainteresował matematycznych laików. 


Przestrzenie Banacha - film prod. TVP

Fabularyzowany film dokumentalny o Stefanie Banachu (produkcja TVP 2005, 48 min) w reżyserii Krzysztofa Langa (scenariusz Jerzego Janickiego), z plejadą znakomitych matematyków w rolach własnych lub obsadowych. W roli Stefana Banacha występuje Wojciech Dmowski. Film dostępny na platformie YouTube.


Matematycy na cokoły!

Matematycy nie są zbyt często umieszczani przez społeczeństwo na cokołach. Tym większa zasługa tych, którzy sobie na to zasłużyli. Zapraszamy do zwiedzenia i sukcesywnego uzupełniania galerii pomników wielkich matematyków. Najbardziej zależy nam na pomnikach wystawionych w Polsce, gdyż do tej pory w naszej galerii mamy ich jak na lekarstwo.

Powrót na górę strony