Na tropie absurdów


Redaktor działu:
Michał Śliwiński (msliw(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr


Najgorszy dzień roku

Nosi nazwę Blue Monday (ang. smutny poniedziałek) i jest podobno najbardziej depresyjnym dniem w roku kalendarzowym. Wypada na ogół w poniedziałek w ostatnim pełnym tygodniu stycznia. Algorytm wyznaczania jego daty podał w 2004 roku brytyjski psycholog z Uniwersytetu w Cardiff - Cliff Arnall. Użył do tego wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne, psychologiczne i ekonomiczne. Władze uczelni zdecydowanie odcięły się od tego wyniku, określając go mianem pseudonauki.


Zamieniono pomnik w Żórawinie

Pomnik polskiego fizyka, matematyka, filozofa i dyplomaty Witelona (żyjącego na przełomie XIII i XIV wieku) stojący w podwrocławskiej Żórawinie został przerobiony w połowie lat 70. XX wieku z niszczejącego pomnika Poległych w I Wojnie Światowej, który stał w tym miejscu od 1918 roku. Widocznie ówczesne władze kłuł w oczy niemieckojęzyczny napis. Dlaczego nowy pomnik poświęcono akurat Witelonowi? Jaki był jego związek z Żórawiną? 


(Pseudo)naukowy słownik polsko-angielski

Kiedy pracowałam w jednej ze szkół w Wielkiej Brytanii w mieście będącym dużym skupiskiem Polaków, wpadł w moje ręce polsko-angielski słownik terminów naukowych przeznaczony dla uczniów z Polski, który miał im pomóc w nauce przedmiotów ścisłych i przyrodniczych w języku angielskim. Lektura tego wątpliwego dzieła sztuki translatorskiej najpierw wzbudziła moją  konsternację, później paroksyzmy śmiechu, a na koniec panikę i sprawiła, że włosy stanęły mi dęba. Oceńcie sami.


Reklama matematyki w TVP

Przez 2,5 miesiąca pomiędzy reklamami proszków do prania i bankowych kredytów widzowie TVP będą mogli oglądać reklamy... matematyki. Kampanię zamówiła Centralna Komisja Egzaminacyjna w związku ze zbliżającą się powszechną maturą z matematyki. Jednak nie wydała na ten cel 113 mln złotych (jak pisaliśmy wcześniej), co znacznie przekraczałoby koszt rocznej edukacji matematycznej wszystkich polskich maturzystów AD 2010.


Błąd w tablicach maturalnych

Błąd w sformułowaniu twierdzenia Talesa w tablicach maturalnych wydanych przez CKE wywołał ożywioną dyskusję wśród użytkowników Portalu, której przebieg prezentujemy w tym artykule, jako że to znacznie lepsze miejsce od poprzedniego (oryginalnie dyskusja toczyła się w dziale MATEMATYKA WOKÓŁ NAS > W literaturze > Limeryki matematyczne).

Powrót na górę strony