Korepetycje on-line


Redaktor działu:
Małgorzata Mikołajczyk (mikolaj(at)math.uni.wroc.pl)
pracownik IM UWr
Data ostatniej modyfikacji:
2010-05-14

Masz problem? Zapytaj eksperta za pomocą formularza zamieszczonego poniżej.

Otrzymasz odpowiedź w ciągu 72 godzin (zazwyczaj wcześniej) na podany adres e-mailowy i jeśli zechcesz, będziesz mógł kontynuować tę korespondencję.

Nie spodziewaj się, że otrzymasz od razu gotowe rozwiązanie zadania, zatem nie wysyłaj np. pytań dzień przed klasówką lub zadań domowych na ostatnią chwilę. Nasz ekspert zada Ci serię prostych pytań pomocniczych, tak że z jego pomocą bez trudu sam rozwiązesz swój problem.

Przed wysłaniem wiadomości sprawdź, czy na pewno bezbłędnie wpisałeś adres zwrotny. Odpowiadamy na wszystkie listy, ale wiele z nich nie dociera do adresatów, bo podany adres zawiera np. literówkę! 
UWAGA! Nie rozwiązujemy zadań z fizyki, chemii, języków obcych i innych przedmiotów. To jest Portal matematyczny!

 

Oto przykłady korespondencji z tego działu:

michal: Mam problem z rozwiązaniem następującego zadania: Agnieszka jest o 8 lat młodsza od Wojtka, a za 2 lata będzie 2 razy młodsza od Wojtka . Ile lat ma Wojtek? 
korepetytor: Oznaczmy przez A obecny wiek Agnieszki, a przez W - obecny wiek Wojtka. Czy potrafisz znaleźć obecny związek między A i W? Czy potrafisz zapisać symbolami, ile lat będzie miała Agnieszka za 2 lata, a ile będzie miał wtedy Wojtek?
michal:
Zrobiłem układ równań A=W-8, A=W:2+2 i wyszło mi, że Agnieszka ma 12 lat, a Wojek 20 lat, a ma wyjść 6 i 14. Nie wiem, gdzie robię błąd.
korepetytor: Pierwsze równanie jest dobre. Taki jest zwiazek między obecnym wiekiem Agnieszki i Wojtka. Błąd jest w drugim równaniu. Zapisałeś je tak, jakby dwa lata temu Agnieszka była 2 razy młodsza niż Wojtek jest teraz. To równanie trzeba poprawić. Napisz jeszcze raz, ile tat będzie miała Agnieszka za 2 lata, a ile będzie miał Wojtek i jak wtedy te liczby będą miały się jedna do drugiej.   
michal: OK, za 2 lata Agnieszka będzie miała A+2, Wojtek W+2 i musi być A+2 = W+2 :2. Teraz wychodzi dobrze.
korepetytor: Ale Twoje drugie równanie jest nadal błędnie zapisane. Brakuje w nim nawiasu. Czy wiesz gdzie?

***

ela: Jak obliczyć pierwiastek kwadratowy z liczby 1+7i.
korepetytor: Nie zaznaczyłaś, z jakiego poziomu szkoły jesteś, pewnie z LO?
ela: Jestem na pierwszym roku studiów chemicznych i niestety nie miałam rozszerzonej matematyki w LO, więc stąd te braki.
korepetytor: Pierwiastek kwadratowy z liczby zespolonej oblicza się dokładnie tak samo, jak pierwiastek z liczby rzeczywistej. Np. pierwiastek z liczby 7, to taka liczba rzeczywista, która podniesiona do kwadratu, da 7. Tzn. pierwiastek z liczby zespolonej Z to taka liczba zespolona, która po podniesieniu do kwadratu da Z. Czyli w Twoim zadaniu chodzi o znalezienie takiej liczby zespolonej a+bi, żeby (a+bi)2 = 1+7i. Czy potrafisz podnieść liczbę a+bi do kwadratu? Jeśli tak, to napisz, ile ten kwadrat wynosi. Dalej pójdzie już łatwo.
ela: Dziękuję za pomoc. Umiem podnieść liczbę a+bi do kwadratu i zadanie mi wyszło. Jeszcze raz dziękuję za wskazówki:)
korepetytor: To się cieszę. A ile wyszło Ci tych pierwiastków?
ela: Cztery. Przesyłam mój wynik w załączniku.
korepetytor: Obliczenia są (prawie) dobre, ale pierwiastków trochę za dużo. Czy wiesz dlaczego?

Dziekuję

Dziękuję za wytłumaczenie zadań z matematyki finansowej. Bardzo mi to pomogło. Przy następnym problemie również się zwrócę o pomoc bez wahania. Bo warto. Polecić również;) Pozdrawiam!

Kumam

Jeśli masz problem z matmą, polecam portal http://zakumam.pl dla gimnazjum i liceum. Mnie to bardzo pomogło.

Powrót na górę strony