Pudełko trójgraniaste

Data ostatniej modyfikacji:
2024-03-7
Autor: 
Ewa Karolczak
grafik kompuetrowy WPM
Dział matematyki: 
geometria przestrzenna

W artykule proponujemy samodzielne wykonanie pudełka w kształcie graniastosłupa czworokątnego o podstawie trapezu oraz ostrosłupa prostokątnego ściętego z jednej siatki. W obu przypadkach jest ona sprytnie przemyślana i dobrze zabezpiecza przed wypadaniem zawartości. Dzięki zakładce domykającej całość, pudełko pewnie się trzyma, a jego wykonanie nie wymaga użycia kleju.

Zaczniemy od zwykłego prostopadłościanu, a następnie będziemy modyfikować jego ściany boczne.

Prostopadłościan

1. Klikając w poniższy obrazek, możesz pobrać siatkę w formacie pdf.

2. Wydrukuj siatkę. Możesz użyć papieru ozdobnego (poniższy pobierzesz, klikając w obrazek) albo białego, który dowolnie pokolorujesz. W obu przypadkach pamiętaj, żeby nie drukować siatki na ozdobnej stronie. Warto użyć nieco grubszego papieru, np. o gramaturze 200-250 g/m2.

3. Wytnij siatkę i pozaginaj krawędzie zgodnie z instrukcją z poniższego rysunku. 

 4. Pudełko gotowe.

 

Modyfikacja I

Do poprzedniej siatki wprowadzamy niewielkie zmiany - dwie przeciwległe prostokątne ściany przerabiamy na trapezy. W efekcie powstaje siatka graniastosłupa czworokątnego o podstawie trapezu. A z niej - po złożeniu - wygodne pudełko. 

 

Modyfikacja II

Kolejne dwie ściany przerabiamy na trapezy i w efekcie otrzymujemy siatkę ostrosłupa prostokątnego ściętego, a z niej - kolejne eleganckie pudełko.  

 

Powrót na górę strony