Bryłki dla każdego. Spróbuj i Ty

Data ostatniej modyfikacji:
2017-05-18
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 

Piotr Pawlikowski - nauczyciel w I LO w Kluczborku, autor jednej z największych w Polsce kolekcji kartonowych modeli wielościanów

Wydawca: 

Wydawnictwo Nowik
ul. Katowicka 39/110, 45-061 Opole
tel/fax: 77 454 36 04
e-mail: matma@nowik.com.pl
http://www.nowik.com.pl

Bogato ilustrowany album wprowadzający w świat najprostszych wielościanów. Ogranicza się do brył wypukłych, których ścianami są trójkąty i kwadraty, jednak nawet wtedy można znaleźć okazję do postawienia ciekawych pytań i wykonania atrakcyjnych modeli, które mogą być ozdobą szkolnej pracowni matematycznej. Główny problem, to próba znalezienia wszystkich takich wielościanów. Nie jest to łatwe, gdyż jest ich prawie 30.

Oprócz własności geometrycznych opisywanych brył w książce podano dokładne instrukcje wykonania ich modeli, a oprócz rysunków i zdjęć zamieszczono siatki. Proponowane do sklejenia wielościany są stosunkowo proste i z pewnością poradzą sobie z nimi nawet młodsi uczniowie i początkujący modelarze. Praca nad wykonaniem modeli rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz uczy staranności i cierpliwości.

W II części książki pokazano na zapierających dech w piersiach fotografiach, że ograniczenie ścian wielościanów do trójkątów i kwadratów nie musi ograniczać wyobraźni i możliwości geometrycznych, zwłaszcza gdy przejdziemy do kompozycji nawet prostych wielościanów (tzn. przenikających się wzajemnie wielu jednakowych kształtów, np. czworościanów lub sześcianów). Istnieje też wiele ciekawych wielościanów niewypukłych o trójkątnych lub kwadratowych ścianach.

Niezależnie od książki, jako osobne wydawnictwo, dostępny jest zestaw siatek 24 spośród 29 istniejących brył o ścianach będących trójkątami lub kwadratami.

 

Powrót na górę strony