Łamigłówki logiczne dla najmłodszych

Data ostatniej modyfikacji:
2016-03-19
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Seria: 
Łamigłówki mądrej główki
Autor: 

Christian Redouté - "Jestem mistrzem matematyki", "Bzik matematyczny"
Roger Rougier - "Moje pierwsze zadania logiczne", "Uczę się logicznego myślenia", "Szkoła logicznego myślenia"

Wydawca: 

Wydawnictwo Siedmioróg
ul. Krakowska 90, 50-427 Wrocław
http://www.siedmiorog.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Seria składa się z pięciu zeszytów–wypełnianek z zagadkami logicznymi przeznaczonymi dla najmłodszych uczniów (klasy I-III i IV-VI szkoły podstawowej). Wyrabiają one umiejętności ważne na danym etapie rozwoju dziecka. Początkowo jest to skupianie uwagi, dostrzeganie podobieństw i prawidłowości oraz proste umiejętności rachunkowe, potem większy nacisk kładziony jest na czytanie ze zrozumieniem, analizowanie sytuacji i stosunków przestrzennych, planowe prowadzenie obliczeń, stawianie hipotez i wnioskowanie z przesłanek. W obrębie każdej książki zadania są ułożone według rosnącego stopnia trudności i zawierają wskazówki i odpowiedzi.

Zagadki są ciekawe i urozmaicone, a ich rozwiązanie na pewno da maluchom wiele satysfakcji. Mogą być wykorzystane do pracy w szkole lub do wspólnych zabaw z rodzicami w domu. Każdą książkę otwierają porady dla rodziców i nauczycieli. Tym ostatnim szczególnie pomocny będzie indeks, w którym ćwiczenia pogrupowane są ze względu na pojęcia matematyczne, których dotyczą, i umiejętności, jakie wyrabiają, co ułatwia ich dobór na lekcje i jako zadania domowe.

 

Moje pierwsze zadania logiczne (Mes premiers jeux de calcul mental) to zeszyt zawierający zagadki dla najmłodszych uczniów (6-7 latków), które rozwijają umiejętność skupiania uwagi, porównywania i szacowania wielkości oraz prowadzenia i zapisywania obliczeń.

Uczę się logicznego myślenia (Des jeux pour apprendre à raisonner) to zeszyt zawierający zagadki dla młodszych uczniów (6-8 latków), które rozwijają umiejętność skupiania uwagi, wnioskowania z przesłanek, wykonywania obliczeń, a także rozwijają wyobraźnię geometryczną – płaską i przestrzenną. Ćwiczenia wprowadzają proste terminy z arytmetyki i geometrii oraz przygotowują do abstrakcyjnego kodowania położenia na płaszczyźnie.

Jestem mistrzem matematyki (Mes premiers jeux de logique) to zeszyt adresowany do uczniów rozpoczynających naukę w klasie IV szkoły podstawowej (8-9 latków). Zawiera różnorodne zagadki i zadania rozwijające spostrzegawczość, umiejętność wnioskowania, sprawność rachunkową i wyobraźnię geometryczną, a także uczy abstrakcyjnego kodowania położenia na płaszczyźnie.

Bzik matematyczny (Jeux de logique) to zeszyt adresowany do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej (9-11 latków). Zawiera różnorodne zagadki logiczne rozwijające spostrzegawczość, umiejętność czytania ze zrozumieniem, analizowania przesłanek, dostrzegania prawidłowości, stawiania hipotez i dedukcyjnego wnioskowania. Ćwiczą one także sprawność rachunkową i wyobraźnię geometryczną. Uczniowie mogą poznać pewne ogólne metody rozwiązywania danego typu łamigłówek.

Szkoła logicznego myślenia (Des jeux pour s'entraîner à raisonner) to zeszyt adresowany do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej (9-11 latków). Zawiera różnorodne zagadki i zadania rozwijające spostrzegawczość, umiejętność czytania ze zrozumieniem, dostrzegania prawidłowości i wnioskowania indukcyjnego, a także sprawność rachunkową i wyobraźnię geometryczną – płaską i przede wszystkim przestrzenną.

 

Powrót na górę strony