Matematyczny piknik

Data ostatniej modyfikacji:
2016-01-2
Autor recenzji: 
Paulina Haręża
studentka matematyki na UWr
Autor: 

Brian Bolt – brytyjski wykładowca matematyki, znany autor wielu ksiażek z matematyki rekreacyjnej i materiałów pomocniczych dla nauczycieli

 

Wydawca: 

Książka i Wiedza
ul. Smolna 13, 00-375 Warszawa
http://www.kiw.com.pl

 

To zbiór 114 zagadek matematycznych i łamigłówek logicznych. Ze względu na dużą różnorodność zadań (od przekładania zapałek po macierze liczbowe) i zróżnicowany stopień trudności, każdy niezależnie od wieku znajdzie w nim coś, co go zainteresuje, zainspiruje  i będzie stanowiło wyzwanie intelektualne. Zabawne ilustracje Tonny'ego Halla, charakterystyczne dla książek Bolta, dodatkowo przykują uwagę młodego odbiorcy.

Poruszane problemy nie wymagają specjalistycznej wiedzy matematycznej, raczej intuicji, wyobraźni i wytrwałości. Zagadki mają intrygującą tematykę. Można się z nich dowiedzieć, jak czytać w myślach lub jak rozmieścić więzieniów w celach, aby strażnicy nie zorientowali się, że jednego brakuje, miłośników geometrii z pewnością zainteresuje 'dowód' faktu, że wszystkie trójkąty są równoboczne, pasjonatów arytmetyki zaciekawią wyjątkowe własności liczby 1089, przyszli biznesmeni dowiedzą się jak optymalizować koszty transportu lub w jaki sposób pakować towar, by celnik nie zauważył, że jest go więcej niż deklarowano. Najmłodsi czytelnicy z chęcią zajmą się budowaniem domków z zapałek, odbędą podróż do St Ives lub sprawdzą, czy oferta wyprzedaży proponowana przez sprzedawcę jest opłacalna.
Wiele zagadnień odnosi się do konkretnych problemów z codziennego życia, nie są one wydumane i czysto abstrakcyjne.

W książce znajdują się też opisy domowych sposobów wykonania harmonografu - przyrządu służącego do wykreślania krzywych, jakie zakreśla wahadło harmoniczne. Można to zrobić w prosty sposób, korzystając z łatwo dostępnych przedmiotów (np. sznurka, kijów od szczotki lub płyty chodnikowej). Dzięki temu można przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów, uzyskując zaskakujące efekty.  

Książka rozwija kreatywne, logiczne myślenie i wzbogaca wiedzę. Warto też zajrzeć do zamieszczonych na końcu rozwiązań i komentarzy. Będą pomocne w analizie problemu i zrozumieniu jego strony matematycznej, dadzą wskazówki do samodzielnej pracy i umożliwią zweryfikowanie otrzymanych wyników.

Aby zachęcić do lektury, przytoczymy jeszcze kilka przykładowych zadań.

  • Zegar potrzebuje trzech sekund, aby wybić godzinę trzecią. Ile czasu potrzebuje, aby wybić szóstą?
  • Pewna liczba XYZ ma tę własność, że każda z jej cyfr jest liczbą pierwszą, oraz że jest ona podzielna przez każdą ze swoich cyfr. Jaka to liczba?
  • Podróż do St Ives jest oparta na zagadce, którą w XI wieku zamieścił Leonardo Fibonacci w księdze Liber Abaci.
    Gdy raz do St Ives jechałem
    Człeka z siedmioma żonami spotkałem.
    Każda żona siedem toreb miała.
    Każda torba siedem kotek zawierała.
    Każda kotka siedem kociąt karmiła.
    Kocięta, kotki, torby, każda żona miła.
    A teraz odpowiedz czytelniku w mig,
    Ile dotarło nas do St Ives?
  • Parę tygodni przed doroczną wyprzedażą właściciel sklepu z meblami podniósł ceny o 20%. Miał nadzieję, że gdy przy okazji wyprzedaży obniży je znów o 20%, wydadzą się one bardziej atrakcyjne. Czy była to rzeczywiście atrakcyjna oferta?

 

Powrót na górę strony