Poker z Pitagorasem

Data ostatniej modyfikacji:
2016-03-19
Autor recenzji: 
Katarzyna Stelmach
studentka matematyki na UWr
Autor: 

Marcus du Sautoy - brytyjski matematyk i popularyzator matematyki, profesor Uniwersytetu w Oxfordzie

Wydawca: 

Carta Blanca
Grupa Wydawnicza PWN
ul. Postępu 18, 02-676 Warszawa
www.cartablanca.pl

 

Na rynku księgarskim trudno znaleźć ofertę współczesnych pisarzy przedstawiających matematykę tak, aby była dostępna dla każdego. Tę pozycję warto zatem odnotować z dużym uznaniem. Mimo że jej autorem jest profesor matematyki renomowanej uczelni, książka nie jest utrzymana w duchu akademickim ani nie straszy czytelnika trudnym, naukowym językiem. Celem autora było bowiem pokazanie szerokim kręgom odbiorców, że matematyka przydaje się w codziennym życiu, towarzyszy nam na każdym kroku i stanowi istotę wielu wykonywanych przez nas niekiedy rutynowo czynności. Lektura tej książki sprawia, że zaczynamy inaczej postrzegać świat, a otaczająca nas rzeczywistość staje się ciekawsza, bogatsza i...  znacznie łatwiejsza do rozgryzienia.

Książka podzielona jest na pięć rozdziałów, które dotyczą:

  • liczb pierwszych,
  • geometrii,
  • gier i zagadek logicznych,
  • kryptografii,
  • rachunku prawdopodobieństwa.

W I rozdziale pt. "Ciekawy przypadek niekończących się liczb pierwszych" znajdujemy mnóstwo ciekawostek (np. że istnieje liczba pierwsza, której przeczytanie na głos zajmuje ponad dwa miesiące) oraz zaskakujących faktów wiążących liczby pierwsze z przyrodą lub muzyką. Przedstawiona jest także zagadka arytmetyczna, za rozwiązanie której czeka nagroda w wysokości miliona dolarów. To wszystko z pewnością podsyca ciekawość i zachęca do dalszej lektury. Kolejne rozdziały również nie rozczarowują. Autor jasno tłumaczy w nich tajniki przewidywania przyszłości za pomocą rachunku prawdopodobieństwa (co pozwala np. przewidzieć nadchodzącą burzę, wyniki loterii czy kierunek lotu podkręconej piłki) lub opisuje strategie wygrywające dla rozmaitych gier, które dobrze znamy z dzieciństwa (np. papier - nożyce - kamień). W każdym rozdziale jest wiele odniesień do muzyki, malarstwa, biologii, geografii, architektury lub ekonomii.

Autor opisuje także pięć problemów milenijnych. To najważniejsze zadania badawcze, jakie stoją przed matematyką XXI wieku, a najtęższe głowy zmagają się z nimi od lat. Za rozwiązanie każdego z nich Instytut Matematyki Claya (znajdujący się w Providence w USA) ufundował nagrodę w wysokości miliona dolarów. Tymczasem du Sautoy opisuje je w  sposób tak przejrzysty, że od razu chce się chwycić za kartkę papieru i poświęcić swój czas na zajęcie się nimi.

Jednak to, co dostajemy do ręki, to znacznie więcej niż tradycyjna książka. Ma ona własną stronę internetową www.4thestate.co.uk/2012/08/numbermysteries, a w każdym rozdziale znajdujemy kody do smartfonów i adresy internetowe, które pozwalają poznać w sposób graficzny, dynamiczny i interaktywny opisywane problemy. 

 

Opinie zasłyszane: 
  • Liczby są pupilami Marcusa du Sautoy. Jego miłość do nich wyziera z każdej strony tej książki.
    Richard Dawkonson

 

Powrót na górę strony