Rozwiń i ćwicz swój umysł

Data ostatniej modyfikacji:
2016-03-19
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 

1) Ian Livingstone, Jamie Thompson - współzałożyciel "Games Workshop" i znany twórca gier komputerowych oraz dziennikarka
2 i 3) Allen Bragdon, David Gamon - pracownicy Brainwaves Center w USA, pierwszy jest założycielem i redaktorem magazynu "Games" i autorem książek o rozwijaniu możliwości mózgu; drugi jest neurologiem i psychologiem, autorem popularnych książek i artykułów o poszerzaniu możliwości poznawczych

Wydawca: 

K.E. LIBER
ul. Kolejowa 19/21, 01-217 Warszawa
tel. 22 862 38 22
www.keliber.com.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Ćwiczenie intelektu to ostatnio bardzo modna rozrywka, która wciąga, dostarcza zabawy i usprawnia funkcjonowanie naszego mózgu. W proponowanych książkach specjaliści od rozrywek umysłowych połączyli siły z neurologami prowadzącymi badania nad efektywnym wykorzystaniem mózgu. W efekcie powstały książki zarówno do poczytania jak i do porozwiązywania zadań.  Potrzebne są tylko: papier, ołówek i odrobina determinacji.

 

Jaki naprawdę jest twój umysł?

Książka zawiera zagadki matematyczne, pamięciowe i logiczne. Nie należy rozwiązywać kolejno. Każda prowadzi do odpowiedzi, a tam znajduje się przekierowanie do następnej zagadki. Czasem mamy możliwość wyboru między zagadkami o różnych poziomach trudności, można więc przejść przez książkę wielokrotnie i sprawdzać, jakie poczyniło się postępy. Do rozwiązywania zadań arytmetycznych nie można używać kalkulatora. Punktacja zależy od poziomu trudności i czasu rozwiązania łamigłówki. Podczas pracy można robić dowolnie długie przerwy, sumując rzeczywisty czas pracy. Na końcu jest tabela z interpretacją wyników. Pewną wadą książki jest brak dokładnych wyjaśnień do niektórych podanych rozwiązań oraz nieposortowanie zdań - trudno jest wybrać zadania określonego typu. 

Poniżej prezentujemy kilkanaście zadań wybranych z tej książki.

1. Kiedy możesz dodać dwa do jedenastu i uzyskać jeden?

2. Spytany, ile ma lat, Marek odpowiedział: za dwa lata będę dwukrotnie starszy niż sześć lat temu. Ile lat ma Marek?

3. Które ze stwierdzeń jest poprawne: "białko jest gęstsze od żółtka" czy "białko jest gęściejsze od żółtka"?

4. Odległość Ziemia - Słońce wynosi 150 milionów km. Prędkość światła to 300 000 km/s. Światło dociera ze Słońca na Ziemię w ciągu 8 minut. Gdyby Słońce wzeszło dziś o 6 i w tej samej chwili prędkość światła w jakiś niewytłumaczalny sposób wzrosłaby dwukrotnie, to o której godzinie Słońce wzejdzie jutro?

5. Dwie kosmetyczki mają trzy klientki, z których każda potrzebuje maseczki i manicure. Wykonanie maseczki zajmuje 15 minut, a manicure 5 minut. Ile czasu najmniej zajmie obsłużenie klientek?

6. Kuba znalazł w sobie dodatkowe pokłady energii i wyprzedził lidera wyścigu. Kilka sekund później jako pierwszy wpadł na metę, z przewagą 2 metrów. Choć zwycięzca miał otrzymać 10 tysięcy dolarów i puchar, Kuba nie dostał żadnej z tych nagród. Dlaczego?

7. W ogrodzie mam wolierę i barć. W sumie mieszka w nich 28 oczu i 64 nogi. Ile zwierząt hoduję w ogródku?

8. Wyobraź sobie kawałek sznurka. Przetnij go w dowolnym miejscu. Otrzymałeś kawałek sznurek z dwoma końcami. Jak to możliwe?

9. Do portu przybił statek. Kapitan zarzucił cumy, a z burty załoga spuściła sznurową drabinę, której szczeble są oddalone o jedną stopę. Między pokładem i lustrem wody było 12 szczebli. W czasie przypływu poziom wody podnosi się z prędkością pół stopy na godzinę, a przypływ trwa 4 godziny. Ile szczebli znajduje się nad wodą, gdy rozpoczyna się odpływ?

10. Indiana Jones uczestniczył w wykopaliskach w meksykańskiej dżungli, gdzie szukano azteckich ruin. W pewnej chwili w kieszeni wyczuł coś, co miało zęby, jednak zupełnie się tym nie przejął. Co to było?

11. Gdzie na świecie mógłbyś oglądać wschód Słońca dwa razy w ciągu 24 godzin?

12. Wół orze pole o rozmiarach 20 stóp na 20 stóp. Szerokość bruzdy to 4 stopy. i taka jest długość kroku wołu. Ile śladów zostawi wół na zaoranym polu?

13. Podczas gry w pokera Dziki Bill zapytał: Jeśli dwóch z czterech królów ma brody, to ile bród mają wszyscy królowie? No ile?

14. Tor kolarski ma kilometr długości. Marek przejechał pierwsze okrążenie ze średnią prędkością 30 km/h. Z jaką prędkością musi pokonać drugie okrążenie, aby uzyskać łączny czas przejazdu poniżej dwóch minut?

15. Rozwiąż mini-rebusy:  LUB   BUKTOWNIAIERTKA   KI MA   MŁOT?KOWADŁO   BORY POD

16. Ile jest rowków na płycie winylowej formatu 45 obrotów/minutę?

17. Na pytanie, kim jest mężczyzna ze zdjęcia, przesłuchiwana pod przysięgą stwierdziła: Jego matka była teściową mojej matki. Jakie więzy łączą ją z mężczyzną ze zdjęcia?

 

Ćwicz swój umysł. Sprawniejszy mózg w 3 miesiące

Neurolodzy twierdzą, że po osiągnięciu dojrzałości ok. 21 roku życia komórki mózgu zaczynają ulegać osłabieniu. Stałe utrzymywanie aktywnych połączeń między nimi skutecznie przeciwdziała temu procesowi. Książka zawiera wskazówki i ciekawostki dotyczące rozwoju możliwości mózgu oraz posegregowane w przemyślany sposób (tematycznie i stopniem trudności) ćwiczenia, które wzmacniają pamięć długo- i krótkotrwałą oraz skupienie, sprawność rachunkową i umiejętność szacowania, konstrukcje wizualne np. myślowe obracanie trójwymiarowych kształtów, budowanie słownictwa, planowanie wykonawcze tzn. przyczynowo-skutkowy dobór informacji i odrzucanie zbędnych danych oraz funkcje społeczno-emocjonalne np. hamowanie niepożądanych zachowań. Wystarczy wykonywać po jednym ćwiczeniu dziennie, przeskakując między rozdziałami i zaczynając od najprostszych zadań. Dopóki nie mamy własnego pomysłu na rozwiązanie zadania, nie należy zaglądać do odpowiedzi, ale można korzystać ze wskazówek. Zestaw wystarczy na trzy miesiące, a po zakończeniu treningu i powrocie do początkowych zadań można sprawdzić, z jaką łatwością przychodzi ich rozwiązywanie.

Oto kilka ćwiczeń z tej książki dotyczących rozwijania słownictwa.

Kwadrat magiczny. Wypełnij magiczny kwadrat słowami, które oznaczają: agresję, zaloty, pismo procesowe, scenę w cyrku, okrycie podłogi.

Metamorfoza anagramowa. Zmieniając w każdym kroku po jednej literze oraz kolejność liter w słowie, przejdź od wyrazu SOPEL do BARAK. Znaczenia słów pośrednich to: np. mięsny, zagajnik, z wtyczką, domowy bar. 

Ukryte słowa. Znajdź w tekście nazwy kwiatów. Nicpoń nie może żyć bez żartów. Od rana do wieczora tylko by psocił. 'Do zupy mlecznej dosypię pieprzu' myśli. "Brat eksperymentu nie spostrzeże i zupę zje, ale chyba nie ze smakiem' śmieje się złośliwie. Wychodzi na podwórko i rysuje na płocie podobiznę stróża Antoniego. 'Zamiast robić głupie żarty, może zagrasz z nami w piłkę' pyta Olek. Czas teraz na inny rodzaj zabawy.  

 

Rozwiń swój umysł. Ćwiczenia dla lewej półkuli mózgu

Książka zawiera 13 rodzajów zagadek, m.in: kwadraty magiczne słowne i liczbowe, jolki, kakuro, algebrafy, okręgi słowne, zagadki pamięciowe, wizualne i logiczne itp. Każdy rozdział rozpoczyna się instrukcją wykonywania danego typu zadań, a kończy się interesującym auto-testem, który pozwala
dowiedzieć się więcej na temat preferencji naszego mózgu. Wewnątrz rozrzucone są liczne ciekawostki dotyczące funkcjonowania mózgu. Zaproponowane w książce zadania bawią, a jednocześnie stanowią doskonałe ćwiczenia umysłowe, które dzięki wykorzystaniu lewej półkuli mózgu poprawiają nastrój, stymulują pozytywne emocje, podnoszą poziom energii i rozwijają umiejętność twórczego rozwiązywania problemów. Zadania mają zróżnicowany stopień trudności. Do każdego podane są wskazówki początkowe oraz opcjonalne podpowiedzi prowadzące sukcesywnie do rozwiązania. Książka zawiera też liczne ciekawostki dotyczące strategii przyspieszania i usprawniania procesu przyswajania wiedzy. 

Oto kilka zadań z tej książki wymagających oceny prawdopodobieństwa zdarzeń.

1. W szkole w Ardmore w stanie Oklahoma uczniowie dziesiątych klas muszą wybrać jedną ze specjalności: zarządzanie domem lub prowadzenie warsztatu. W ramach pierwszej oferowane są następujące przedmioty: ozdabianie ciast, ogrodnictwo i projektowanie wnętrz, a w ramach drugiej: stolarstwo, mechanika samochodowa i naprawa komputerów. Chłopcy stanowią 45% na specjalizacji 'zarządzanie domem' i 65% na 'zarządzaniu warsztatem'. Wchodzisz do losowo wybranej klasy i widzisz, że 55% uczniów to chłopcy. Którą z możliwości obstawisz:
a) są to zajęcia z zarządzania domem,
b) są to zajęcia z prowadzenia warsztatu,
c) są równe szanse, że to są zajęcia jednej lub drugiej specjalności.

2. Ośrodek zdrowia w Oaxaca w Meksyku przeprowadził ankietę we wszystkich rodzinach mających szóstkę dzieci. W 72 przypadkach kolejność urodzeń dzieci miała postać DCCDCD. W ilu rodzinach kolejność urodzeń miała postać DCDDDD?    

3. Ciężarna kobieta z indyjskiej wioski, gdzie wysoko ceni się chłopców, chciała zwiększyć swoje szanse wydania na świat potomka płci męskiej. Analizując statystyki uznała, że w niektórych szpitalach jest o to łatwiej. Sprawdziła, który z dwóch szpitali w jej regionie ma większą liczbę dni w roku, gdy co najmniej 60% urodzonych dzieci stanowią chłopcy. Mały lokalny szpital w Bandlanpur znajdował się 150 km od miejsca zamieszkania kobiety, a od dużego regionalnego dzieliło ją tylko 30 km. Okazało się, że w jednym z tych szpitali liczba dni w roku ze średnią urodzin chłopców powyżej 60% wynosi 85, a w drugim tylko 20. Który szpital wybrała ta kobieta?

 

Odpowiedzi:

1. Na zegarze.
2. 14
3. Żadne. Żółtko jest gęstsze.
4. O 6. Prędkość światła nie ma tu nic do rzeczy, tylko prędkość Ziemi.
5. 30 minut. Jedna robi manicure pani C, maseczkę A i manicure paniom A i B, a druga maseczki paniom B i C.
6. Był koniem.
7. 5 ptaków i 9 pszczół.
8. Początkowo sznurek był zawiązany w pętlę.
9. 12. Statek też się podnosi.
10. Grzebień.
11. Gdziekolwiek. Gdy dni stają się krótsze.
12. Żadnego. Pług zatrze ślady.
13. 4. Każdy król w kartach ma dwa oblicza.
14. To niemożliwe. Pierwsze okrążenie zajęło 2 minuty.
15. Samolub, kwiat w butonierce, mazaki, między młotem a kowadłem, pod zaborami
16. 2. Po jednym na każdej stronie płyty.
17. Jest córką lub siostrzenicą mężczyzny.

Kwadrat magiczny: napad, amory, pozew, arena, dywan.
Metamorfoza anagramowa: sklep, lasek, kabel, barek.
Ukryte słowa: bez, mlecz, bratek, mak, irys, róża, aster.

1. Szanse są mniej więcej równe. 55 to wynik pośrodku między 45 i 65.
2. Około 72 rodzin. Każda sekwencja urodzin jest tak samo prawdopodobna.
3. Większą liczbę dni z większą liczbą urodzonych chłopców odnotowano w Bandlapurze i ten szpital wybrała matka. Urodzenie chłopca i dziewczynki jest mniej więcej tak samo prawdopodobne, ale przy mniejszej próbce jest większa szansa dużych odchyleń od średniej.

 

Powrót na górę strony