Samodzielnie się uczę

Data ostatniej modyfikacji:
2017-05-20
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 

Krystyna Wojciechowska

 

Dział matematyki: 
arytmetyka
Poziom edukacyjny: 
nauczanie blokowe
Wydawca: 

Wydawnictwo HARMONIA
ul. Szczodra 6, 80-283 Gdańsk
tel. 58 348 09 50, fax: 58 348 09 00
e-mail: harmonia@harmonia.edu.pl
http://harmonia.edu.pl

 

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

W serii "Zabawy z sową Mądralą" ukazały się dwa zeszyty ćwiczeń oraz dwie teczki zawierające gry dydaktyczne (układanki i domina) rozwijające biegłość rachunkową u dzieci z klas I-III SP w zakresie czterech działań arytmetycznych. Materiały przeznaczone są do indywidualnej pracy w szkole lub w domu z uczniami rozpoczynającymi naukę rachunków i mającymi z nimi kłopoty. Poszczególne części zawierają ćwiczenia i zabawy dotyczące dodawania i odejmowania oraz mnożenia i dzielenia liczb naturalnych.

 

Samodzielnie się uczę dodawać i odejmować

Zeszyt zawiera 18 ćwiczeń kształcących umiejętność dodawania i odejmowania, podanych w formie listów od sowy Mądrali i członków jej sowiej rodziny. Ćwiczenia polegają na szukaniu par do wyciętych fragmentów rysunku. Uzupełnienie ich do całości daje możliwość samokontroli poprawności wykonania ćwiczenia. Do rachunków może przydać się sznur koralików w dwóch kolorach lub model osi liczbowej. Na początku sowa przypomina reguły prowadzenia sprytnych rachunków, a na końcu książki zamieszczona jest tabliczka dodawania w zakresie 20. Kolejne ćwiczenia są coraz bardziej skomplikowane. Początkowo rachunki prowadzone są w zakresie do 10, potem do 20, a na koniec ćwiczy się technikę dodawania i odejmowania. Książka polecana jako zestaw zadań domowych lub zabaw z rodzicami. Dla nauczycieli szczególnie przydatne będzie zestawienie pojęć i umiejętności, jakich dotyczą poszczególne listy

 

Układanki i domina z dodawaniem i odejmowaniem

Jest to uzupełnienie prostych ćwiczeń zawartych w opisanym wyżej zeszycie, o ćwiczenia bardziej skomplikowane. Zestaw zawiera 36 układanek kołowych ćwiczących umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie do 10 lub do 20 i rozkładanie liczb na składniki oraz 16 kompletów domina do ćwiczenia dodawania i odejmowania w zakresie 100 oraz porównywanie różnicowe. W domino można grać w parach, większych grupach lub używać ich jako samotniki. Zasady są podobne jak w klasycznym dominie, ale można je też modyfikować, tworząc nowe warianty rozgrywki.   Kamienie domina i poszczególne elementy układanki wydrukowano na sztywnym kartonie, co przedłuża żywotność pomocy, ale utrudnia uczniom samodzielne wycięcie poszczególnych części (jest to skomplikowane zwłaszcza w przypadku układanek - powinien wykonać to ktoś dorosły). Po wycięciu elementy są wygodne w manipulowaniu i czytelnie opisane. W zestawie znajduje się instrukcja dla nauczyciela i opis gier dla ucznia.

 

Samodzielnie się uczę tabliczki mnożenia i dzielenia

Zeszyt zawiera 16 ćwiczeń kształcących umiejętność mnożenia i dzielenia, podanych w formie listów od sowy Mądrali. W I części polegają one na szukaniu par do wyciętych fragmentów rysunku, a uzupełnienie całości daje możliwość samokontroli poprawności wykonania ćwiczenia. W II części wycina się elementy kół i tworzy z nich układankę mnożeń lub dzieleń dających ten sam wynik. Pomocna w wykonaniu tych ćwiczeń może okazać się zamieszczona na końcu książki tabliczka mnożenia w zakresie 100. Kolejne ćwiczenia są coraz bardziej skomplikowane. Początkowo rachunki prowadzone są w zakresie do 30, potem do 100, a na koniec ćwiczy się technikę mnożenia i dzielenia. Książka polecana jako zestaw zadań domowych lub zabaw z rodzicami. Dla nauczycieli szczególnie przydatne będzie zestawienie pojęć i umiejętności, jakich dotyczą poszczególne listy.

 

Domino z mnożeniem i dzieleniem

Jest to uzupełnienie ćwiczeń z listów i układanek kołowych zawartych w opisanym wyżej zeszycie. Zestaw zawiera 12 kompletów domina, a każdy z nich składa się z 20 kamieni. Ćwiczą mnożenie i dzielenie w zakresie do 100. W domino można grać w parach, większych grupach lub używać ich jako samotniki. Zasady są podobne jak w klasycznym dominie, ale można je też modyfikować, tworząc nowe warianty rozgrywki. Kamienie domina i poszczególne elementy układanki wydrukowano na sztywnym kartonie, co przedłuża żywotność pomocy, ale utrudnia uczniom samodzielne wycięcie poszczególnych części - powinien pomóc w tym ktoś dorosły). Po wycięciu elementy są wygodne w manipulowaniu i czytelnie opisane. W zestawie znajduje się instrukcja dla nauczyciela i opis gier dla ucznia.

 

Zalety:

Dodatkowymi walorami książek jest zapoznanie uczniów z obyczajami sów oraz zaznajomienie z rzadko dziś stosowaną formą wypowiedzi, jaką jest list. Jest to forma szczególnie sprzyjająca przekazywaniu wiedzy, gdyż dziecko czuje się bezpośrednim adresatem wypowiedzi. Na rynku rzadko spotyka się podręczniki adresowane bezpośrednio do ucznia, co jest poważnym błędem autorów.

Zestawy domin i układanek są w jednolity sposób oznaczone na odwrocie, co pozwala łatwo posegregować części, nawet gdy pomieszają się różne zestawy.

Wady:

W książkach występują błędy terminologiczne i językowe (nawet na okładce). Miejscami język i stosowana terminologia są niedostosowane do wieku ucznia. Szata graficzna również pozostawia wiele do życzenia, co jest ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o młodsze dzieci, gdyż kształtuje ich estetykę.

Zestawy układanek i domin nie są perforowane, co ułatwiłoby wycięcie poszczególnych elementów z twardego kartonu. Dobrym pomysłem byłoby też dołączenie kilku zamykalnych woreczków foliowych do przechowywania części poszczególnych układanek i domin. Brak jest powiązania wykonywanych działań z fabułą dotyczącą życia sów. Listy sowy Mądrali nie mają z zadaniami żadnego związku, nie ma dla nich żadnego uzasadnienia, są dołączone do zestawu zabaw w sposób sztuczny i jakby "na siłę".

 

Powrót na górę strony