Tysiące łamigłówek, zagadek logicznych i testów IQ

Data ostatniej modyfikacji:
2016-03-20
Autor recenzji: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr
Autor: 

1) Philip Carter
2 i 5) Joe Cameron
3 i 4) John Bremmer, Philip Carter, Ken Russell

Mistrzowie i miłośnicy zagadek logicznych, znani autorzy testów IQ w tym testów MENSY (The High IQ Society).

 

Wydawca: 

K.E. LIBER
ul. Kolejowa 19/21, 01-217 Warszawa
tel. 22 862 38 22
www.keliber.com.pl

Dystrybutorzy: 

Salonik matematyczny "Od smyka do matematyka"
ul. Racławicka 11/1B (wejście od podwórza)
53-149 Wrocław
tel. 71 361 27 41
https://matmaigry.pl/
czynne: poniedziałek–piątek, godz. 9:00–18:00

 

Neurolodzy potwierdzają to, co fizjolodzy mówią o rozwoju mięśni: że regularne ćwiczenia sprzyjają rozwojowi mózgu. Zamiast trenera i wypraw na siłownię (a może oprócz nich) polecamy zatem serię książek z ćwiczeniami rozwijającymi inteligencję, czyli umiejętność uczenia się i pojmowania. Jak do każdego treningu można podchodzić do nich rozmaicie: poważnie i z zegarkiem w ręku lub traktując jako rozrywkę i wybierając w dowolnym czasie ulubione zadania.

Podczas rozwiązywania zadań nie należy zniechęcać się początkowymi trudnościami. Z czasem nasze umiejętności w tym zakresie się rozwiną, a tylko odpowiednio wysoko ustawiona poprzeczka stymuluje ten rozwój. Należy jednak pamiętać, że wysoki poziom IQ nie jest gwarantem sukcesu w życiu. Ważne są również takie czynniki osobowości jak ambicja, temperament, kreatywność, zdolności praktyczne, poczucie estetyki czy empatia. Dlatego np. pracodawcy często łączą testy IQ i testy profilu osobowości.

 

1000 łamigłówek, zagadek logicznych i testów IQ

Książka zawiera 20 testów (każdy składa się z 50 pytań) wraz z odpowiedziami, wyjaśnieniami oraz tabelami interpretacji wyników pojedynczego testu i pomiaru progresu po 20 testach. Zadania w obrębie testu mają rosnący stopień trudności i zostały wcześniej wystandaryzowane. Mierzą rozmaite umiejętności, m.in. werbalne, matematyczne, orientacji przestrzennej i pojmowania. Czas rozwiązywania testu przewidziano na 120 minut. Do zadań liczbowych dozwolone jest (choć nie zawsze konieczne) używanie kalkulatorów. Zadania są ciekawe, a ich liczba jest ogromna, wiec jest z czego wybierać. Mimo to, nieduży format książki czyni ją poręczną w użyciu.

 

506 zagadek matematycznych, wizualnych, logicznych

Książka zawiera 20 testów o rosnącym poziomie trudności. Każdy składa się z około 30 zadań. Ich zaletą jest duża przejrzystość graficzna. Nawet jeśli pierwsze zestawy okażą się za proste, warto potraktować je jako rozgrzewkę przed tymi bardziej zaawansowanymi. Rozwiązując je systematycznie, można łatwo poznać zasady logiczne rządzące konkretnymi typami zadań i wykorzystać je w przyszłości. Zadania, których nie potrafimy rozwiązać, warto odłożyć na później,  nie zaglądając do odpowiedzi. Spojrzenie na ten sam problem po dłuższym czasie i z innej perspektywy może nasunąć rozwiązanie. Ćwiczy także elastyczność myślenia. Na wstępie zamieszczono minitablice matematyczne, które mogą okazać się pomocne: tabliczkę mnożenia, listę początkowych kwadratów, sześcianów i liczb pierwszych oraz wartości numeryczne liter alfabetu.

 

400 testów IQ, łamigłówek, zagadek logicznych i zadań matematycznych

Zagadki zawarte w książce podzielono na trzy poziomy: łatwe, średniotrudne i trudne. Wszystkie są ciekawe, więc warto rozgrzać się na sympatycznych zadaniach początkowych zanim przejdzie się do tych naprawdę podchwytliwych i skomplikowanych. Wszystkie opatrzono odpowiedziami i wyjaśnieniami. Zadania sprawdzają spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, umiejętność abstrahowania i odkrywania wielopłaszczyznowych powiązań między elementami. Do ich rozwiązania nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, wystarczy podstawowa znajomość arytmetyki, alfabetu i umiejętność myślenia. Przyda się też siła woli i determinacja. Zaletą książki jest przejrzysty układ graficzny. Sporą wadą jest fatalna jakość tłumaczenia z języka angielskiego, w przypadku zagadek werbalnych często uniemożliwiająca ich rozwiązanie.

 

Sprawdź swoje IQ

Książka zawiera 500 testów badających iloraz inteligencji i opisuje zasady ich konstruowania. Każdy test powinien zawierać co najmniej trzy rodzaje zadań: werbalne, numeryczne i wzrokowo-przestrzenne. Dzięki ich rozwiązywaniu można poznać swój preferowany sposób myślenia (operowanie słowami, kształtami lub wielkościami) oraz mocne strony intelektu, a także zdobyć i rozwinąć umiejętności, które mamy słabiej wyrobione. Im częściej je ćwiczymy, tym stają się sprawniejsze, a nasz umysł bardziej wszechstronny i elastyczny. Dzięki takiemu treningowi w bardziej niekonwencjonalny sposób będziemy mogli rozwiązywać napotykane w życiu codziennym problemy. Anglicy nazywają taki sposób myślenia "thinking outside the box" - myślenia poza ograniczonymi ramami pudełka.   

 

500 łamigłówek, zagadek logicznych i testów IQ

Książka zawiera 20 testów o rosnącym poziomie trudności. Każdy z nich składa się z około 30-35 zadań. Ich zaletą jest duża przejrzystość graficzna. Nawet jeśli pierwsze zestawy okażą się za proste, warto potraktować je jako rozgrzewkę przed kolejnymi trudniejszymi. A jeśli sprawią kłopoty - można przestudiować schematy, jakie stoją za poszczególnymi typami zagadek. Wtedy rozpoznamy je z łatwością w kolejnych zadaniach. Nie można jednak poddawać się rutynie, gdyż pozornie stały powtarzający się schemat może zostać nieoczekiwanie zmieniony. Ćwiczy to elastyczność myślenia, umiejętność wieloaspektowej analizy problemu i zapobiega koncentrowaniu się na poznanych algorytmach. Na wstępie zamieszczono minitablice matematyczne zawierające tabliczkę mnożenia, listę początkowych kwadratów, sześcianów i liczb pierwszych oraz wartości numeryczne liter alfabetu.

 

Oto kilka przykładowych łamigłówek o różnym stopniu trudności wybranych z powyższych książek.

 

Szalone kwadraty

Jaka liczba powinna być w miejscu "?"?

 

Szalone budziki

Którą godzinę powinien wskazywać ostatni zegar? 

 

Szalone kostki

Które kostki można ułożyć z danych siatek? 

 

Odpowiedzi:

Szalone kwadraty
1. 0 (sumy 12)
2. 7 (I+III=II+IV)
3. 24 (I·II/4=III)
4. 10 (I·III–II=IV)

Szalone budziki
1. 5:45 (różnica 35 min)
2. 8:10 (suma wskazań o 2 mniejsza niż na górnym)
3. 11:00 (suma wskazań rośnie o 3)
4. 3:00 (minutowa cofa się o 2 pola, godzinowa to średnia arytmetyczna pozycji poprzednich)

Szalone kostki
1. B, 2. C, 3. żadnej, 4. C, 5. D

 

Powrót na górę strony