Loading [MathJax]/extensions/tex2jax.js

Iluzje optyczne na Bielanach Wr.

 więcej informacji o tekście:
opracowanie redakcyjne

W dniach 26 IV - 2 V Park Handlowy "Bielany" wspólnie z wrocławskim Humanitarium zapraszają na wystawę "Iluzje optyczne". Lustra tradycyjne, ruchome i weneckie, specjalne obrazy i eksperymenty pozwolą sprawdzić, na ile poprawnie nasz umysł potrafi odczytać sygnały docierające do niego za pomocą wzroku oraz na ile proste geometryczne lub fizyczne tricki potrafią oszukać nasze zmysły i zafałszować rzeczywistość. Takimi efektami chętnie posługują się artyści i specjaliści od reklamy, aby zaskakiwać odbiorców. Eksponaty pochodzą z wystawy "Świat zmysłów", która była prezentowana w Humanitarium w latach 2012-2013.

Wystawa na Bielanach znajduje się w specjalnym pawilonie w sąsiedztwie Domku Bielańczyka obok wejścia do hipermarketu Tesco. Można ją oglądać w godzinach 10-21 (w niedzielę do 20). Wstęp jest wolny.

 

  • Czy potrafisz sprawnie połączyć punkty na rysunku, widząc jedynie ich lustrzane odbicie? Dlaczego to zadanie jest takie trudne? Czy to dlatego, że lustro zamienia prawą stronę z lewą? A czy może także zamienić górę z dołem?
  • Jak będziesz wyglądać, jeśli zamienisz się oczami,  ustami lub nosem z inną osobą siedzącą po drugiej stronie specjalnej przesłony? Jak działa ten trick? Sprawdź, które fragmenty przesłony odbijają obraz rzeczywisty, a które przepuszczają go na drugą stronę.
  • Dlaczego krzywe lustra deformują obraz? W jaki sposób? Które lustra nas odchudzają i wydłużają, a które pogrubiają i skracają? Dlaczego? Czy w przymierzalniach sklepów odzieżowych stosuje się odchudzające lustra?

  • Jak twój umysł reaguje na sugestywne obrazy, których celem jest wywołanie iluzji? Czy łatwo daje się oszukać? Co powoduje te iluzje? Kiedy nasz umysł zwodzi kontrast oświetlenia, gra cieni, połączenie kolorów, ułożenie elementów? Kiedy powodem iluzji jest przyzwyczajenie do określonych rozwiązań i rutynowego postrzegania rzeczywistości? Czy możemy uwolnić się od złudzeń?

  • Czy figury niemożliwe istnieją? Dlaczego dają się narysować zgodnie z zasadami perspektywy? Jak nie dać się oszukać takim obrazom?

Więcej o złudzeniach optycznych można przeczytać na Portalu tutaj.

 

Powrót na górę strony