InMotion

Data ostatniej modyfikacji:
2016-05-17
Autor: 
Małgorzata Mikołajczyk
pracownik IM UWr

Organizatorzy:
Akademia Sztuk Pięknych im. Gepperta we Wrocławiu
Fundacja Fuzjon
Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr

Partnerzy:
Wrocławskie Centrum Akademickie
ArtHotel
Perfecta
EITdesign
MCW

Miejsce:
budynek Bibliotech PWr (D 21)
pl. Grunwaldzki 11, Wrocław

Termin:
22 IV - 13 V 2016

wstęp bezpłatny
FaceBook

Sztuka kinetyczna to interdyscyplinarny kierunek w sztuce współczesnej koncentrujący się na zagadnieniu ruchu (rzeczywistego lub pozornego), wrażeniu ciągłości i zmiany. Obejmuje wiele technik i stylów, m. in. mobile, kinetyki, ożywione malarstwo, ruchome rzeźby, konstrukcje wykorzystujące prawa fizyki i matematyki, światło, dźwięk, ruch, wibracje, nierzadko osprzęt przemysłowy, np. silniki elektryczne. Artystyczne wizje w połączeniu z mechaniką sprawiają, że sztuka ożywa, zmieniają się i przenikają wzajemnie świadomości twórcy i odbiorcy, a wystawiane obiekty zachęcają nie tylko do rejestracji sfery wizualnej, ale i do uruchomienia wyobraźni i prowadzenia eksperymentów.

Celem wystawy InMotion (ang. w ruchu) jest przedstawienie sztuki kinetycznej jako środka wzbogacania rzeczywistości, pokazanie bogactwa wzajemnych inspiracji nauki i sztuki oraz świadomej koegzystencji tych z pozoru różnych światów.

 

 

Na wystawie można zobaczyć kilkanaście prac następujących autorów: Piotra Bosackiego, Piotra Bożyka, Danuty Dąbrowskiej-Wojciechowskiej, Jakuba Jernajczyka (absolwenta matematyki na UWr reprezentującego katedrę Sztuki Nowych Mediów wrocławskiej ASP), Piotra Jędrzejewskiego, Clausa Larsena, Tomasza Opanii, Kariny Śmigłej-Bobińskiej i Piotra Urbańca. Kuratorami wystawy są: Renata Bonter-Jędrzejewska (ASP Wrocław) i Kamil Kuskowski (Uniwersytet Artystyczny Szczecin).

Otwarciu wystawy towarzyszyło dwudniowe ogólnopolskie sympozjum, poświęcone wielowątkowej rejestracji ruchu. Otworzył je wykład pochodzącego z Wielkiej Brytanii Keitha Watsona - artysty, kuratora i popularyzatora sztuki kinetycznej i sztuki nowych mediów, organizatora (w latach 2009-2013) Kinetic Art Fair w Londynie - jednej z największych wystaw sztuki kinetycznej w Europie.

 

 

zdjęcia Alek Figura (ASP Wrocław)

 

zdjęcia Tadeusz Ciechanowski

 

Powrót na górę strony