Jubileusz ICM

Data ostatniej modyfikacji:
2012-12-18
Autor: 
Olga Mikołajczyk
nauczycielka w ZS Ekola i BISC we Wrocławiu

W 2013 roku Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego świętuje 20-lecie istnienia. Obchody jubileuszu rozpoczną się 17 XII 2012 roku w Pałacu Kazimierzowskim (siedzibie rektoratu UW położonej na historycznym Trakcie Królewskim przy Krakowskim Przedmieściu 26/28), gdzie o godzinie 15 zostanie otwarta wystawa "Od bajtu do petaskali. Komputery ICM w fotografii 1993-2012". Będzie można ją zwiedzać do 14 I 2013.

Uroczystość otwarcia wystawy uświetni wykład niemieckiego matematyka prof. Williego Jägera z Uniwersytetu w Heidelbergu, który opowie o roli modelowania i symulacji matematycznych w rozwoju nauki i technologii oraz Zuzanny Szymańskiej z ICM, która będzie mówiła o nowych modelach matematycznych w naukach biologicznych i medycynie.

Willi Jäger jest specjalistą w zakresie równań różniczkowych cząstkowych, matematyki stosowanej oraz modelowania matematycznego w biologii i naukach społecznych. Był jednym z założycieli Interdisciplinary Center for Scientific Computing i jest członkiem zarządu Mathematical Research Institute of Oberwolfach. Wypromował 79 doktorów, posiada 2 doktoraty honoris causa i Order Zasługi RFN.
Zuzanna Szymańska pracuje jako adiunkt w ICM, gdzie zajmuje się głównie modelowaniem matematycznym złożonych procesów biologicznych, a zwłaszcza rozwoju chorób nowotworowych.

Jednym z najważniejszych zadań ICM od początku jego istnienia było udostępnianie infrastruktury informatycznej do celów naukowych specjalistom z różnych dziedzin. Wiadomo wszak, że wsparcie innowacyjnych badań naukowych wymaga najnowocześniejszych technologii, których rozwój jest bardzo szybki. Dlatego sprostanie potrzebom badaczy przy jednoczesnej racjonalizacji ekonomicznej i utrzymaniu konkurencyjności oznacza konieczność nieustannego doskonalenia oferty ICM. W ramach działalności Centrum Komputerów Dużej Mocy ICM oferuje na przykład dostęp do maszyn nazywanych potocznie superkomputerami (o możliwościach obliczeniowych nieporównywalnych z komputerami osobistymi), a także do bibliotek dyskowych i taśmowych składujących wielkie ilości danych wraz z ich specjalistyczną obsługą. Maszyny w ICM wyposażone są w rozwiązania i technologie unikatowe w skali światowej.

W czasie 20 lat istnienia ICM używane tu komputery i inne urządzenia infrastruktury przeszły ogromną ewolucję odzwierciedlającą postęp w świecie najnowszych technologii. Wystawa ma na celu prezentację tych zmian, postępu w infrastrukturze informatycznej nauki oraz nieustannie rosnących jej możliwości. Komputery są dziś nieodłącznym narzędziem wspomagającym badania naukowe we wszystkich dziedzinach. Ale skala problemów oraz ich złożoność obliczeniowa wymaga użycia coraz potężniejszych maszyn. Umożliwiają one analizę ogromnych i stale rosnących zbiorów danych, a także symulację zachowania coraz większych i bardziej skomplikowanych układów – od cząsteczek białek tworzących ludzkie komórki do planet i gwiazd formujących galaktyki we wszechświecie.

Wiele komputerów udostępnianych przez ICM było wykorzystywanych w przełomowych i pionierskich pracach badawczo-rozwojowych w Polsce. W ramach jubileuszowej wystawy prezentowane są historyczne i współczesne komputery pracujące w ICM, najważniejsze i najciekawsze od strony technologicznej maszyny o wyjątkowym znaczeniu dla badań teoretycznych i eksperymentalnych w wielu ośrodkach naukowych.

 

Na wystawie można zobaczyć także infrastrukturę towarzyszącą, która zapewnia odpowiednie środowisko pracy tych bardzo wymagających systemów komputerowych.

 

Powrót na górę strony